Profilaktyka po czterdziestce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Profilaktyka po czterdziestce

Miasto
Data publikacji: 03 lipca 2021
Autor: Filip Tomasik

Dwa nowe rządowe programy prozdrowotne: Profilaktyka 40 PLUS oraz zniesienie limitów do specjalistów zostały oficjalnie uruchomione w Toruniu. W ramach wojewódzkiej inauguracji, 3 lipca 2021 r. na placu Muzeum Etnograficznego torunianie mogli skorzystać z badań i konsultacji lekarskich.

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Profilaktyka jest także przygotowaniem do walki z pandemią.

W wydarzeniu na placu Muzeum Etnograficznego wziął udział zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, który przywitał uczestników i przypomniał, jak ważną rolę pełni właściwa profilaktyka i wnikliwa troska o własne zdrowie.

W ramach wojewódzkiej inauguracji programu osoby 40+ mogły skorzystać z badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich. Osoby zainteresowane mogły mi.in. zbadać ciśnienie, krew lub wykonać mammografię. Dodatkowo przy Placu Teatralnym 2 przygotowano możliwość oddania krwi i uzyskania karty EKUZ. Na miejscu czekali również doradcy oferujący pomoc z zakresu zakładania profilu zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta,

Wydarzenie zostało zorganizowane przez NFZ we współpracy z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

 

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą skorzystać osoby od 40 roku życia. Liczy się rok urodzenia, a nie dzień urodzin. W tym roku do programu mogą zgłaszać się pacjenci urodzeni w 1981 roku i starsi.

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu.

Z jakich badań można skorzystać?

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Wykaz badań znajduje się na stronie, do której link powyżej Państwu przekazałam,

Do swoich wyników pacjenci będą mieli dostęp:

  • na Internetowym Koncie Pacjenta
  • bezpośrednio w placówce
  • u swojego lekarza POZ

Jeżeli wyniki nas zaniepokoją, to powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza POZ celem ustalenia dalszej ścieżki diagnostycznej i leczniczej.

W razie pytań dotyczących zasad programu Profilaktyka 40 PLUS można skontaktować się z pracownikami K-P OW NFZ pod numerem 56 658 26 08 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

Zniesienie limitów u lekarzy specjalistów

W celu zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 lipca zostają zniesione limity na leczenie przez lekarzy specjalistów. Obecnie będzie to standard, który wdrożony zostanie, aby pomóc Polakom w odbudowie zdrowia po pandemii koronawirusa. Środki na ten cel są zabezpieczone w K-P OW NFZ.

Kliknij i dowiedz się więcej o programie Profilaktyka 40 PLUS

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.