Słoweński ul pod Toruniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Słoweński ul pod Toruniem

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Goście uroczystości przy słoweńskim ulu, fot. Wojtek Szabelski

W pasiece w Grębocinie stanął kolorowy ul ze Słowenii. Tak zaprzyjaźniony z Polską kraj podzielił się z mieszkańcami Torunia i okolicy swoim doświadczeniem w hodowli pszczół.

Słowenia jest znana z działalności na rzecz popularyzowania pszczelarstwa i wiedzy o znaczeniu pszczół dla przyrody i ludzkości. To właśnie ten kraj był inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, przyjętego w 2017 r. przez wszystkie państwa członkowskie ONZ i obchodzonego co roku 20 maja.

Dlaczego słoweński ul zagościł akurat w Grębocinie? Toruń to miasto partnerskie Novego Mesta w Słowenii, a istniejący w grodzie Kopernika konsulat słoweński ma najdłuższy staż w Polsce. Ustawienie słoweńskiej pasieki w podtoruńskim Grębocinie jest więc efektem współpracy ambasady, konsulatu oraz otwartości na działania edukacyjno-ekologiczne władz Torunia i gminy Lubicz. Słoweński ul stanął w pasiece prowadzonej od ponad 10 lat przez państwa Jakubowskich – wielkich miłośników i znawców pszczół. Miejsce osobiście obejrzała i zaakceptowała Pani Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje, która wizytowała je w marcu br. wraz Konsulem Honorowym Republiki Słowenii w Toruniu Janem Walczakiem.

Pani Ambasador przyjechała też na oficjalną prezentację słoweńskiego ula w pasiece przy ul. Lampkowskiego w Grębocinie 14 czerwca 2021 r. Obecni też byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, prezydent Torunia Michał Zaleski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz konsul honorowy Republiki Słowenii Jan Walczak.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od polskiej tradycji, w której pasieką określa się zbiorowisko uli "jednorodzinnych", w nazewnictwie słoweńskim pasieka to specjalne domki dla pszczół, które jak blokowisko mogą być rozbudowane i mieścić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt pszczelich rodzin. Zdobiony kolorowo ul, który stanął w Grębocinie, został zasiedlony dwoma rojami słoweńskich pszczół Kranjska sivka (Apis mellifera carnica), które doskonale poznały już grębocińskie pola, łąki i ogrody, ponieważ bytują w Polsce już od 13 maja. Dzięki temu uczestnicy uroczystości 14 czerwca 2021 r. mogli posmakować pierwszego miodu pozyskanego ze słoweńskiej pasieki.

Miód spod Torunia trafi do placówek dyplomatycznych wszystkich krajów UE w postaci gadżetu promującego pszczelarstwo, rolę pszczół dla świata, a także samą Słowenię jako kraj z bogatymi tradycjami pszczelarskimi. Warto dodać, że w tym roku państwo to obchodzi jubileusz 30-lecia niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmuje przewodnictwo w UE.

Przy słoweńskiej pasiece w Grębocinie planowane są lekcje biologii dla uczniów szkół i przedszkoli z Torunia i Gminy Lubicz. Teren zostanie wyposażony w dodatkowe tablice edukacyjne jako kolejne atrakcyjne miejsce dla turystów, po słynnym i uznanym grębocińskim Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa.

Więcej na temat działań Słowenii dla pszczelarstwa

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.