Turystyka w czasie pandemii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka w czasie pandemii

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 kwietnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Brama Klasztorna oraz ul. św Ducha z lotu ptaka

Rok 2020 był szczególnie trudny dla branży turystycznej. Toruń jako jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w regionie boleśnie odczuł skutki pandemii – w zeszłym roku zaledwie 900 000 osób zdecydowało się odwiedzić gród Mikołaja Kopernika.

Corocznie na zlecenie Urzędu Miasta Torunia Ośrodek Informacji Turystycznej przygotowuje Monitoring Ruchu Turystycznego. Badanie to odbyło się w tym roku już po raz szesnasty. Wyniki raportu za 2020 r. przedstawiono podczas konferencji prasowej online 13 kwietnia 2021 r.

Ruch turystyczny na początku roku 2020 zapowiadał się w Toruniu rekordowo. Pod względem liczby osób nocujących w mieście dwa pierwsze miesiące okazały się najlepsze w historii. Wraz z pojawieniem się pierwszego potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce dla krajowej branży turystycznej rozpoczęły się trudne czasy.

- W zeszłym roku informowaliśmy o toruńskim rekordzie turystycznym 2019 r. - szacunkowo nasze miasto odwiedziło wtedy 2,5 miliona gości. Z optymizmem patrzyliśmy na pierwsze miesiące 2020 r., przyszedł jednak marzec, który diametralnie zmienił świat turystykiwspominał prezydent Torunia Michał Zaleski.
                                           
Zeszłoroczny ruch turystyczny był silnie skorelowany z rządowymi obostrzeniami. Zależność tę zauważyć można w szczególności w sierpniu, kiedy liczba turystów z Polski była większa niż w latach poprzednich. Biorąc jednak pod uwagę cały 2020 rok, ogólna liczba rodaków nocujących w naszym mieście spadła o 42%. Kolejne duże zmiany zaszły w turystyce zagranicznej – tutaj spadek wyniósł 80%.

- Toruń stracił i tak relatywnie mniej niż Kraków czy Gdańsk, które straciły niemalże 100% udziału gości zagranicznych. Wpływ na to miało zamknięcie lotniskkomentował Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski. 

Wiele branż związanych bezpośrednio i pośrednio z turystyką ucierpiało podczas pandemii. Największy wpływ w Toruniu, jak i w całej Polsce, epidemia miała na usługi przewodnickie – tu spadek aktywności wyniósł aż 96%.

- Najczarniejszym punktem na mapie ruchu turystycznego w 2020 r. są usługi przewodnickie. Liczbę grup, którą w normalnym roku firmy te obsługiwały w ciągu tygodnia, w ubiegłym roku obsłużyły w ciągu całego rokumówił Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski.

Podczas pandemii ucierpiała także niezwykle istotna część toruńskiego ruchu turystycznego – tzw. turystyka szkolna. Szacuje się, że była to strata na poziomie co najmniej 20 milionów złotych.

Spadkowi uległa także sprzedaż biletów wstępu do atrakcji turystycznych. Najlepiej z tą sytuacją poradziło sobie toruńskie Planetarium – było najchętniej odwiedzanym miejscem w 2020 r.  Na drugim miejscu usytuował się Ogród Zoobotaniczny. Pozostawał on otwarty także w okresie, kiedy inne obiekty turystyczne, z powodu reżimu sanitarnego, były zamknięte. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: Ratusz Staromiejski, Żywe Muzeum Piernika oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” z Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Mimo wielu zmian w turystyce lokalnej 2020 r. jedno wydaje się niezmienne – najbardziej rozpoznawalnymi markami Torunia są: pierniki, Kopernik oraz gotyk. Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski podkreślił także, że nasze miasto coraz częściej kojarzone jest z zabytkowymi fortyfikacjami Twierdzy Toruń, ktorego muzeum zostało otwarte w zeszłym roku.

- Mimo wszystkich uciążliwości, które na swoje barki wziąć musiała branża turystyczna, wierzę, że wypracowana przez dziesiątki lat pozycja Torunia jako miasta turystycznego nie przepadnie. Kiedy tylko miną ograniczenia, zapraszam wszystkich do odwiedzenia Torunia – jesteśmy gotowi na Państwa przyjazd! - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.


Konferencja Prezydenta Miasta Torunia 13 kwietnia 2021 r.

DO POBRANIA:

1) Monitoring Ruchu Turystycznego za 2020 r. - raport (pdf)

2) Monitoring Ruchu Turystycznego za 2020 r. - prezentacja (pptx)

Fot. tytułowe: Daniel Pach

Fot. galeria: Małgorzata Litwin


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.