Wspomnienie toruńskiego męczennika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspomnienie toruńskiego męczennika

Miasto
Data publikacji: 25 lutego 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ks. biskup Wiesław Śmigiel podczas uroczystej koncelebry

W toruńskim kościele Wniebowzięcia NMP - diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 23 lutego 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy śmierci kapłana, harcerza i męczennika.

We mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Biskupa Wiesława Śmigla, uczestniczyli krewni bł. ks. Stefana Frelichowskiego, przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta, kuratorium oświaty i harcerstwa. Miasto reprezentował prezydent Torunia Michał Zaleski. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Podczas uroczystości wspominano zasługi patrona sanktuarium, modlono się o jego wstawiennictwo oraz w intencji ustania pandemii. W kazaniu ks. biskup wskazywał na przykład bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego jako tego, który w każdych warunkach, nawet w obliczu aresztowania i śmierci, nie poddawał się i znajdował pole do działania.

Dzięki wierze w Boga i harcerstwie, które go ukształtowało, dawał wszędzie świadectwo. Był podporą dla innych wszędzie, gdzie się znalazł. W  tej parafii, gdzie posługiwał, czy potem w konkretnych obozach  - wszędzie potrafił znaleźć dla siebie zadanie i pomagać innym. Nie narzekał, nie tracił na to energii, ale szukał przestrzeni do czynienia dobra” – pisał o Frelichowskim w swoich wspomnieniach cytowany przez ks. Biskupa Śmigla kardynał Adam Kozłowiecki, więzień Oświęcimia i Dachau.

Patron toruńskich harcerzy 23 lutego 1945 r. zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród chorych współwięźniów. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęty został w Pelplinie w 1964 r. 7 czerwca 1999 r. w Toruniu podczas pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II ogłosił ks. Frelichowskiego błogosławionym, a 22 lutego 2003 r. także - patronem harcerzy polskich. Imię bł. ks. S.W. Frelichowskiego od 2011 r. noszą toruńskie szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 6, czyli Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 19 oraz Gimnazjum Specjalne nr 19 w Toruniu, mieszczące się przy ul. Dziewulskiego.


Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodzony 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, pochodził z wielodzietnej rodziny rzemieślniczej. W wieku 9 lat został ministrantem, a wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa. W 1934 r. został podharcmistrzem, a w 1935 r. otrzymał stopień Harcerza Rzeczypospolitej. Po maturze w 1931 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Był jednym z najlepszych alumnów swojego kursu. W seminarium prowadził ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych: w ruchu abstynenckim, w akcji misyjnej i charytatywnej. Był członkiem kręgu kleryckiego działającego w ramach Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP. 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przez rok pełnił obowiązki kapelana i osobistego sekretarza biskupa ordynariusza Stanisława Okoniewskiego, a od lipca 1938 r. - wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu.
11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z wielu toruńskich księży. Uważano go za szczególnie "podejrzanego" ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Osadzono go w Forcie VII. Z narażeniem życia organizował wspólne modlitwy wieczorne i różaniec we wszystkich celach więziennych. Roztoczył opiekę nad chorymi i słabymi. Wprowadził ponadto regularne tajne słuchanie spowiedzi św. oraz pogadanki religijne i oświatowe. 10 stycznia 1940 r. przewieziono go do Stutthofu. W grudniu 1940 r. został przewieziony do obozu w Dachau. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy i nabożeństwa. Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym. Udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas udzielania pomocy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, studiujący przed wojną medycynę Stanisław Bieńka zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której zagipsował jedną kostkę z palca prawej ręki. Ks. S. W. Frelichowski to jedyny męczennik obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie. Przechowywane są one w ścianie toruńskiego sanktuarium, a także w nielicznych relikwiarzach.

Fot. Adam Zakrzewski



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.