Toruń od 101 lat niepodległy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń od 101 lat niepodległy

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
delegacja pod pomnikiem gen. Hallera

Złożenie kwiatów pod pomnikami, salut armatni oraz symboliczny przemarsz żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Hallera – tak Toruń 18 stycznia 2021 r. świętował 101. rocznicę powrotu do wolnej Polski. Był też quiz o mieście, wystawa i inne atrakcje.

Z powodu pandemii tegoroczne obchody miały znacznie skromniejszy niż w poprzednich latach charakter. Mieszkańcy niestety nie spotkali się tłumnie na uroczystościach, by wyrazić radość z odzyskanej 101 lat temu niepodległości. Przedstawiciele władz Torunia: prezydent Michał Zaleski oraz radni Wojciech Klabun i Jacek Krzyżaniak złożyli 18 stycznia w ich imieniu symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych wydarzeń: komisarycznego burmistrza Torunia dr. Ottona Steinborna, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera. W uroczystościach uczestniczył również wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Bractwo Kurkowe o godz. 14.30 oddało potrójny salut armatni na terenie zielonym przed Muzeum Etnograficznym. Nieco wcześniej, w południe Toruńska Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" zorganizowała symboliczny przemarsz Żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Hallera od Dworca kolejowego Toruń Miasto do Ratusza przy Rynku Staromiejskim. Przedsięwzięcie będzie miało charakter spaceru historycznego, który odbył się pod hasłem „Nie pytaj co Toruń może dać Tobie, lecz co Ty możesz dać Toruniowi". Ponadto przed budynkiem CKK Jordanki ustawiony został ekran LED, na którym wyświetlana była kronika fotograficzna z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski.

Część wydarzeń towarzyszących odbyło się już wcześniej. 15 stycznia wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe złożyli w imieniu mieszkańców Torunia znicze na grobach osób zasłużonych dla powrotu Torunia do wolnej Polski. Towarzyszyli im również przedstawiciele ToMiTo i Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Wybitni torunianie pochowani na trzech cmentarzach w znaczny sposób przyczynili się zarówno do pielęgnowania polskich wartości w czasie zaboru, jak i odbudowy instytucji państwowych i społecznych po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

Kliknij i zapoznaj się z biogramami postaci zasłużonych dla niepodległości Torunia, opracowanymi przez Towarzystwo Miłośników Torunia

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprosiło 16-18 stycznia do udziału w e-Quizie Wiedzy o Toruniu. 15 stycznia ukazał się też okolicznościowy artykuł w „Nowościach” o drodze Torunia do niepodległości. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował konkurs plastyczny Niepodległość-Wolność-Rozwój "Polski Bałtyk". Ogłoszenie wyników nastąpiło 18 stycznia.

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że m.in. Toruń powrócił do Macierzy.

Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Toruniem z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanymi przez tysiące Polaków zamieszkujących ówczesną stolicę województwa pomorskiego. Zabór pruski oznaczał dla torunian utratę niezależności oraz gospodarczy upadek, dlatego przybycie żołnierzy Dywizji Pomorskiej dowodzonych przez płk. Stanisława Skrzyńskiego oraz przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera dawały Polakom szczególny powód do radości i nadziei na lepsze życie w polskim już grodzie Kopernika.

Kliknij i obejrzyj prezentację nt. powrotu Torunia do wolnej Polski

Fot. Wojtek Szabelski, zdjęcia z salutu Magalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.