101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Pomnik Hallera z kwiatami

18 stycznia 2021 roku mija 101 lat od powrotu Torunia do wolnej Polski. Z powodu pandemii obchody będą miały skromniejszy charakter. W imieniu mieszkańców złożone zostaną kwiaty, oddany zostanie salut armatni, przygotowano wystawę, quiz i konkurs plastyczny.

Mieszkańcy nie spotkają się w tym roku tłumnie na uroczystościach, by wyrazić radość z odzyskanej 101 lat temu niepodległości. Warto jednak w tych dniach przypomnieć sobie wydarzenia sprzed wieku, a potem sprawdzić wiedzę o mieście.

Przedstawiciele władz Torunia złożą 18 stycznia 2021 r. w imieniu mieszkańców symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych wydarzeń: komisarycznego burmistrza Torunia dr. Ottona Steinborna, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera. Bractwo Kurkowe o godz. 14.30 odda potrójny salut armatni na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Przed budynkiem CKK Jordanki ustawiony zostanie ekran LED, na którym wyświetlana będzie kronika fotograficzna z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski.

Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące:

  • Na Rynku Staromiejskim 15-29 stycznia czynna będzie wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy,
  • Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza na 16-18 stycznia e-Quiz Wiedzy o Toruniu. Kliknij i przejdź na stronę Dworu Artusa, aby dowiedzieć się więcej
  • 15 stycznia ukaże się okolicznościowy artykuł w „Nowościach” o drodze Torunia do niepodległości
  • Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował konkurs plastyczny Niepodległość-Wolność-Rozwój "Polski Bałtyk". Ogłoszenie wyników nastąpi 18 stycznia.
  • 15 stycznia wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe złożą w imieniu mieszkańców Torunia znicze na grobach osób zasłużonych dla powrotu Torunia do wolnej Polski. Ci wybitni torunianie pochowani na trzech cmentarzach w znaczny sposób przyczynili się zarówno do pielęgnowania polskich wartości w czasie zaboru, jak i odbudowy instytucji państwowych i społecznych po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że m.in. Toruń powrócił do Macierzy.

Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Toruniem z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanymi przez tysiące Polaków zamieszkujących ówczesną stolicę województwa pomorskiego. Zabór pruski oznaczał dla torunian utratę niezależności oraz gospodarczy upadek, dlatego przybycie żołnierzy Dywizji Pomorskiej dowodzonych przez płk. Stanisława Skrzyńskiego oraz przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera dawały Polakom szczególny powód do radości i nadziei na lepsze życie w polskim już grodzie Kopernika.

Kliknij i zapoznaj się z biogramami postaci zasłużonych dla niepodległości Torunia, opracowanymi przez Towarzystwo Miłośników Torunia.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.