Ostatnia droga radnego Rojewskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ostatnia droga radnego Rojewskiego

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbył się pogrzeb Aleksandra Rojewskiego, wieloletniego radnego Rady Miasta Torunia.

Zasłużony torunianin zmarł 7 stycznia 2021 r. 4 grudnia 2020 r. skończył 82 lata. Jego pogrzeb, zgodnie z ceremoniałem miejskim, odbył się w obecności pocztu sztandarowego miasta, przy udziale marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza i radnych. Po mszy świętej żałobnej, koncelebrowanej w kościele Chrystusa Króla przez ks. prałata Marka Rumińskiego, pochówek odbył się na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

- Miasto Toruń żegna z honorami swojego wybitnego obywatela i zasłużonego radnego - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas ceremonii pogrzebowej. - Tę godność nasz niezapomniany Olek podejmował z woli i zaufania torunian aż cztery razy. Samorządowi naszego miasta służył ofiarnie jako radny przez 16 lat: od 1998 do 2014 roku. Dlatego właśnie pochylamy dziś ku Jego czci tę samą Chorągiew Miasta Torunia z sylwetą herbowego anioła toruńskiego, przed którą czterokrotnie składał uroczyste ślubowanie i której kraj z szacunkiem całował na znak bezinteresownego oddania dobru publicznemu.

Aleksander Rojewski urodził się 4 grudnia 1938 r. w Konecku. Był z wykształcenia inżynierem energoelektronikiem po Politechnice Poznańskiej i automatykiem po Politechnice Warszawskiej. Z Toruniem związany od 1960 roku - pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych i XIII Liceum Ogólnokształcącym, w Ośrodku Inicjatyw Gospodarczych i Produkcyjnych „Poltech”, a także w toruńskim Apatorze. Utrzymywał również wieloletnie i aktywne związki z Naczelną Organizacją Techniczną NOT w Toruniu.

W 1998 r. dostał się do Rady Miasta Torunia, zdobywając mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Objął funkcję przewodniczącego Komisji Inicjatyw Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, działał też w Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Funkcję radnego pełnił przez kolejne cztery kadencje (III-VI) aż do ostatniej - w latach 2010-2014 - kiedy wszedł do rady jako kandydat Czasu Gospodarzy, wybrany z okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Grębocin-Bielawy). Zasiadał wówczas w Komisjach Rewizyjnej, Budżetu oraz Oświaty i Sportu. Dzięki jego aktywności jako radnego Uniwersytet Mikołaja Kopernika mógł liczyć na wielokrotne, coroczne wsparcie miasta, w tym na zapewnienie budynków dla rozwoju Studium Politechnicznego. Był pomysłodawcą pleneru malarsko-rzeźbiarskiego „Sztuka zaklęta w naturze”, dzięki któremu pnie obumarłych drzew zamieniły się na kilka lat w dzieła sztuki.

Po zakończeniu kariery zawodowej i pracy w radzie, udzielał się nadal społecznie. Działał m.in. w Radzie Seniorów Miasta Torunia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był również wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Laureat medalu za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (2010).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.