Mural Ciechowskiego gotowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mural Ciechowskiego gotowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
widok budynku z muralem

Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.

Mural powstał na udostępnionym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika budynku, w którym mieści się Księgarnia PWN. Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy: „Obywatel GC” i „Grzegorz Ciechowski” oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”. Autorem projektu jest dr Robert Manowski - grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Malowaniem muralu zajął się Mateusz Małkiewicz.

Mural powstał obchodzonymi co roku w grudniu, w terminie bliskim rocznicy śmierci artysty, Dniami Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczne wydarzenia z powodu pandemii będą znacznie skromniejsze, jednak mural pozostanie trwałym śladem upamiętniającym związanego z Toruniem wybitnego rockmana.

- Myślałam o stworzeniu takiego muralu od kilku lat – mówi Anna Skrobiszewska. - Zgłosiłam się z tym pomysłem do Roberta Manowskiego, który jest autorem nagrobka Grzegorza na Powązkach. Bardzo się cieszę, że zlokalizowany jest w tak fajnym miejscu. Najlepiej go widać patrząc z Auli UMK, gdzie Grzegorz także koncertował.

To kolejne miejsce upamiętniające muzyka. Przy Klubie Od Nowa jest obelisk poświęcony Republice, zaś plac przed CKK Jordanki nosi imię autora „Obcego astronoma”. Tam również usytuowano okolicznościową aranżację plastyczną.

Grzegorz Ciechowski swoją karierę wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i autora tekstów rozpoczął w latach 80. w Toruniu. To tu powstał zespół Res Publica, później przekształcony w Republikę. Wielka charyzma lidera, wyrazisty czarno-biały image, świetna muzyka i literackie teksty sprawiły, że formacja szybko podbiła serca fanów w całej Polsce, stając się jednym z najważniejszych zjawisk tzw. nowej fali. Przed Klubem Od Nowa, gdzie zespół miał próby i gdzie koncertował, gromadziły się tłumy. Po wydaniu dwóch płyt: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne Tango”, w wyniku konfliktu w zespole, formacja rozpadła się, a Grzegorz Ciechowski wyjechał do Warszawy, kontynuując solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. Na początku lat 90. jednak muzycy Republiki spotkali się znowu i postanowili reaktywować zespół (do wspólnego grania nie zdecydował się wrócić jedynie basista Paweł Kuczyński, którego zastąpił Leszek Biolik). Powstały kolejne znakomite płyty, które zapisały się w historii polskiego rocka. 22 grudnia 2001 r. błyskotliwą karierę Republiki przerwała śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk zmarł w wyniku powikłań podczas operacji serca.

Od 2002 r. w toruńskim Klubie Od Nowa odbywa się co roku Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia muzyka. Od kilku lat do tych wydarzeń dołączają inne, składające się na Dni Grzegorza Ciechowskiego, pokazujące, że twórczość artysty inspiruje do dzisiaj i że wciąż jest liczne grono fanów twórcy „Białej flagi” i „Telefonów”.

Powstanie muralu sfinansowane zostało ze środków Gminy Miasta Toruń.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.