Oświetlenie uliczne po kontroli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oświetlenie uliczne po kontroli

Drogi, Miasto
Data publikacji: 21 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Samochody jadące wzdłuż oświetlonej nocą Szosy Lubickiej

Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach. Zadecydowano o wprowadzeniu korekt na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami energetycznymi ze względu na pandemię i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.

Najczęstsze nieprawidłowości, jakie stwierdzili podczas objazdów po osiedlach przedstawiciele MZD, spółki Energa i firmy Elkard, to awarie lub uszkodzenia pojedynczych lamp. Największe braki odnotowano na ul. Bartniczej, Dobrzyńskiej, Dąbrowskiego oraz w rejonie Fortecznej i tzw. nowej Polnej. W niektórych miejscach zadecydowano o tzw. przefazowaniu oświetlenia, czyli takim podłączeniu, żeby na każde trzy latarnie można było wyłączyć jedną lub dwie – m.in. na ulicach Szuwarów, Zdrojowej, Strzałowej, Poznańskiej, Hallera, Kasprowicza, Krasińskiego, Reja, Bydgoskiej (od Plazy do pętli tramwajowej), Watzenrodego, Zbożowej, Wyszyńskiego i Olimpijskiej.

Szczególną uwagę inspektorzy zwrócili na doświetlenie skrzyżowań i przejść dla pieszych – tam, gdzie nie jest ono dostateczne, zostanie poprawione i uzupełnione. Dodatkowe oprawy zostaną uruchomione m.in. na Łódzkiej, Parkowej, Poznańskiej, Chrobrego, Antczaka, Waryńskiego, Bażyńskich, Wojska Polskiego, Batorego, Mazowieckiej, Legionów, Faustyny, Przy Skarpie, Mickiewicza, Zbożowej, św. Józefa, Rydygiera, Dziewulskiego i Konstytucji 3 Maja.

Po uzasadnionych sygnałach mieszkańców zadecydowano też o włączeniu oświetlenia na wybranych fragmentach ulic. Poniżej lista najważniejszych zmian wprowadzonych w oświetleniu ulicznym.

Korekty oświetlenia ulicznego
(ulice ze zmianami zaznaczono wytłuszczeniem)

1. Szosa Lubicka od Olimpijskiej do granic miasta – 7 października załączono oświetlenie na skrzyżowaniu z ulicą Kłodzką
2. Szosa Bydgoska od Pera Jonsona do granic miasta – załączenie oświetlenia na skrzyżowaniu z ulicą Starotoruńską nastąpi do 26 października  
3. Pera Jonsona
4. Łukasiewicza od Szosy Chełmińskiej
5. Szymańskiego
6. Gniewkowska
7. Forteczna – załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 22 września)
8. Żwirowa
9. Apatora
10. Ścieżka rowerowa - ul. Łódzka od ul. Włocławskiej do Zdrojowej
11. Włocławska od Ronda Ludmiły Roszko do osiedla Solanki – załączono 2 fazy - na każde 3 latarnie świecą się 2 (od 3 sierpnia)
12. Szosa Okrężna od ul. Wileńskiej w kierunku północnym – załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 5 października)
13. Polna od ul. Ugory do ul. Grudziądzkiej – załaczono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 22 września)  
14. Trasa Prezydenta Raczkiewicza od ul. Grudziądzkiej do Skłodowskiej-Curie – załączono 2 fazy na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do Donimirskiego - na każde 3 latarnie świecą się 2 (od 13 września). Dodatkowo do 26 października nastąpi załączenie co 3 lampy na Trasie Prezydenta Raczkiewicza - odcinek od ul. Grudziądzkiej do ul. Chrobrego.  
15. Wielki Rów od ul. Grudziądzkiej do ul. Pod Dębową Górą
16. Parking Turystyczna - Na Przełaj
17. Szczęśliwa - od kościoła do ul. Szczęśliwej 76
18. Celnicza - załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 7 października)
19. Przelot (Abisynia)
20. Rypińska od Mostu gen Zawackiej  do ul. Pana Wołodyjowskiego
21. Osadnicza załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 7 października)
22. Odległa –  załączono 1 fazę - świeci się co trzecia latarnia (od 25 września)
23. Szosa Chełmińska od ul. Wiklinowej do granic miasta
24. Rudacka od torów PKP do ul. Borowikowej
25. Równinna od ul. Polnej kierunku wysypiska MPO
26. Podgórska od torów kolejowych do Przychodni Rudak-MED.

Warto dodać, że wbrew informacjom podawanym przez lokalne media, liczba przestępstw, których dokonano w Toruniu od 1 stycznia do 19 października 2020 r. w rejonie ulic objętych wyłączeniami, nie tylko nie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku 2019, ale w wielu przypadkach znacząco spadła! Jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Policji, spadek przestępczości (m.in. kradzieży, włamań, dewastacji) nastąpił na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami. Na przykład przy Szosie Lubickiej odnotowano w tym okresie 21 przestępstw mniej (spadek z 45 do 24), przy Szosie Chełmińskiej o 18 mniej (z 32 do 14), przy Polnej o 8 mniej (z 14 do 6), przy Rudackiej o 7 (z 11 do 4), przy Szosie Bydgoskiej o 6 mniej (z 18 do 12). Tylko w przypadku 4 ulic odnotowano o 1-2 przestępstwa więcej (np. na Żwirowej czy Szczęśliwej), co można uznać za naturalne wahania statystyki przestępczości.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.