Zmarł prof. Jan Hanasz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmarł prof. Jan Hanasz

Miasto
Data publikacji: 19 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Prof. Jan Hanasz podczas uroczystosci nadania honorowego obywatelstwa w 2016 roku, fot. Adam Zakrzewski

Zmarł prof. Jan Hanasz, wybitny opozycjonista, naukowiec, Honorowy Obywatel Torunia. Miał 86 lat. W związku ze śmiercią zasłużonego torunianina władze miasta opublikowały kondolecje.

29 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji Rady Miasta Torunia prof. Jan Hanasz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadany mu za działalność w opozycji solidarnościowej w czasach PRL-u. W roku 1985, przed wyborami do sejmu, wsławił się akcjami transmisji w telewizji publicznej haseł zachęcających do bojkotu głosowania. Wdarcie się na wizję umożliwił specjalny nadajnik skonstruowany przez Hanasza i grupę opozycjonistów. Widzowie oglądający program widzieli na dole ekranu przesuwające się hasła "Dość podwyżek cen, kłamstw, represji" i "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem".

Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność – m. in. dzięki niemu „Solidarność” toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą. W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet 40 kilometrów od Torunia.

W 1985 r. podczas drugiej audycji w ramach wspomnianej wyżej akcji emitowania w telewizji haseł antywyborczych, Jan Hanasz został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań. Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r. W kolejnych latach koncentrował się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj biogram prof. Jana Hanasza opracowany przez prof. Wojciecha Polaka (pdf)

W związku ze śmiercią Honorowego Obywatela Torunia władze miasta skierowały kondolencje do Rodziny, przyjaciół i współpracowników Zmarłego:

Z czcią i honorami żegnamy
śp. prof. Jana Hanasza
wybitnego astronoma Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, nauczyciela akademickiego,
bohatera toruńskiej „Solidarności” podziemnej,
odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowego Obywatela Miasta Torunia.

Swoją działalnością naukową i społeczną zyskał status mistrza i autorytetu.
Pozostawił świadectwo oddanego patriotyzmu,
miłości do wolnej Polski oraz wierności najszczytniejszym zasadom moralnym i intelektualnym.
Nasze miasto utraciło cenionego naukowca i szlachetnego obywatela.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym!
Pogrążonej w żałobie Rodzinie, wspólnocie akademickiej UMK oraz środowisku „Solidarności”
przekazujemy słowa serdecznego współczucia i żalu.

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wraz z Radnymi Miasta Torunia   


Na zdjęciu: Prof. Jan Hanasz w 2016 roku, fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.