Dotacja na wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Dotacja na wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne

Widok starówki z lotu ptaka, fot. Michał Kunicki

Najskuteczniejszym sposobem poprawy jakości powietrza na terenie Torunia są działania związane z likwidacją starych niskosprawnych pieców węglowych.

Mieszkańcy Torunia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne: np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Od 2018 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta Torunia nr 814/18 (zmieniona uchwałą RMT nr 400/20 z dn. 18 czerwca 2020 r. ) w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń.

Treść uchwał:

  

Gdzie składać wnioski?

Wnioski o dotację można składać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12.

Do pobrania:

Szczegółowe informacjena temat dotacji na wymiane pieca węglowego można uzyskać telefonicznie: 56 611 86 93 lub 56 611 87 82, bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl

Wysokość dotacji:

 
Rodzaj instalowanego źródło ciepła  Wielkość dofinansowania w zależności od lokalizacji inwestycji
Bydgoskie i Stare Miasto pozostała część miasta
miejska sieć ciepłownicza  70% poniesionych kosztów 60% poniesionych kosztów
energia elektryczna max. dofinansowanie 7 200 zł
pompa ciepła max. dofinansowanie 9 600 zł
gaz max. dofinansowanie 8 600 zł
olej max. dofinansowanie 6 000 zł

kocioł na paliwo stałe 5 klasy

dotacja nie przysługuje max. dofinansowanie 4 300 zł
tylko likwidacja pieców kaflowych max. dofinansowanie 850 zł
tylko likwidacja kotłowni węglowej  max. dofinansowanie 1 200 zł


Co trzeba zrobić aby otrzymać gminne dofinansowanie?

PRZED rozpoczęciem inwestycji należy złożyć wniosek o dofinansowanie do Wydziału Środowiska i Ekologii UMT:

  • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie I wizji lokalnej 
  • Podpisać umowę o dofinansowanie
  • Dokonać wymiany ogrzewania we własnym zakresie finansowym i rzeczowym
  • Dostarczyć do urzędu dokumenty niezbędne do rozliczenia umowy
  • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie II wizji lokalnej

Ważne!
24 czerwca 2019 roku Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla naszego województwa, która wprowadza ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej to:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
  • obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
  • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028

Ważne informacje:

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.