Pływający festiwal | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pływający festiwal

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie z ubiegłorocznego Festiwalu Wisły, fot. Wojtek Szabelski

Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia 2020 r. do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.

Festiwal Wisły to największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Impreza angażuje kolejne nadwiślańskie ośrodki połączone rzeką tak ważną dla Polaków.

W tym roku festiwal rozpocznie się 14 sierpnia w Bobrownikach, niewielkiej wsi na prawym brzegu Wisły, poniżej Włocławka. Okazja jest wyjątkowa: dokładnie w tym miejscu sto lat wcześniej bolszewicy przekroczyli Wisłę. Stało się to tylko tu na całej długości rzeki. Pierwszy dzień festiwalu upamiętnieni wydarzenia, które wielu uznaje za dosłowny cud nad Wisłą.

14 sierpnia otwarty zostanie szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, bohaterskiego dowódcy zatopionego statku „Moniuszko”, który zginął zakłuty bolszewickimi bagnetami na lewym brzegu Wisły w Mikorzynie. Uczestnicy imprezy w Bobrownikach dopłyną tam łodziami. Będzie można posłuchać muzyki i dobrze zjeść. W trakcie Festiwalu Wisły trwa bowiem jarmark Nadwiślańskie Smaki, gdzie prezentowane są specjały z całego dorzecza Wisły.

W drugim dniu Festiwalu, 15 sierpnia, impreza przeniesie się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi z Bobrownik ruszą Regaty Długodystansowe na Wiśle. Sportowe jachty żaglowe będą finiszować w Toruniu w trakcie imprezy. Jarmark Nadwiślańskie Smaki i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły ożyje przywracana właśnie plaża na wysokości Zamku Dybowskiego. Planowane są koncerty, gry, pokazy - od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.

16 sierpnia Festiwal Wisły skoncentruje się na prawym brzegu Wisły. Uroczysta parada statków i łodzi biorących udział w FW20 odbędzie się wyjątkowo z udziałem bębnów. Towarzyszyć one będą też młodym adeptom flisactwa, uczestnikom „Frycowego”, spektaklu przywracającego dawną tradycję, który pokazany zostanie na Rynku Staromiejskim. Po raz pierwszy atrakcje na Festiwalu przygotowały muzea. Będzie też można zwiedzić zabytkową Barkę Lemara. Imprezę zakończy koncert.

Organizatorem festiwalu jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna.

Szczegółowe informacje dostępne będą na oficjalnej stronie festiwalu oraz na facebookowym fanpage Festiwalu Wisły

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.