Odpady, podstawowe informacje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Odpady, podstawowe informacje

Od 1 lipca 2013 roku obowiązują zupełnie nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Pięć punktów charakteryzujących w skrócie nowy system powinien znać każdy, kto wytwarza odpady komunalne - a więc każdy mieszkaniec Torunia.

  1. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejęło od swoich mieszkańców Miasto Toruń.
  2. Miasto znajduje także firmy, które odbierają odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych - firmy te są wyłaniane w konkurencyjnym przetargu.
  3. Dzięki zmianom w sposobie gospodarowania odpadami przestanie „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu, ponieważ wszyscy mieszkańcy wnoszą opłatę za odbiór odpadów ustaloną na jednakowych zasadach.
  4. Podstawowa stawka tej opłaty będzie wyznaczana przez Radę Miasta Torunia, na podstawie rachunku ekonomicznego zweryfikowanego przez wynik przetargu.
  5. Preferencyjne stawki opłaty dotyczą osób segregujących odpady - ekologiczni płacą mniej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zgodnie z przepisami:

  • Miasto staje się właścicielem wszystkich odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, a więc przejmuje także obowiązki właścicieli nieruchomości związane z gospodarowaniem tymi odpadami.
  • Miasto jest odpowiedzialne za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych.
  • Rada Miasta ma obowiązek określenia stawek i sposobu naliczania opłat związanych z utrzymaniem systemu gospodarowania odpadami, wnoszonych przez mieszkańców.
  • Rada Miasta ma obowiązek szczegółowego ustalenia sposobu świadczenia usług na rzecz mieszkańców i właścicieli nieruchomości, związanych z odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych.
  • Miasto musi wyłonić w drodze przetargu firmę, która będzie odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości i poddawać je dalszemu zagospodarowaniu.
  • Zmienia się lista odpadów. Po nowelizacji ustawy, Miasto ma obowiązek selektywnie zbierać: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte opony, a także odpady zielone, zgodnie z postanowieniami Krajowego planu gospodarki odpadami 2010 r.
  • Miasto sprawuje kontrolę nad właścicielami nieruchomości w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o gospodarowaniu odpadami. Kontrole będą mogły być prowadzone przez pracowników urzędu miasta lub innego upoważnionego organu.

Za co jeszcze odpowiada Miasto?

  • Za wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki odpadów, z podziałem na: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, odpady ulegające biodegradacji, w tym za uruchomienie punktów selektywnego zbierania odpadów, do których mieszkańcy będą mogli oddać zebrane odpady.
  • Za prowadzenie rejestru działalności regulowanej przedsiębiorstw uprawnionych do odbioru odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.
  • Za opracowanie, przyjęcie i wprowadzenie w życie nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku oraz odpowiednich uchwał regulujących gospodarkę odpadami od strony prawnej.
  • Za wprowadzanie preferencyjnych stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych dla mieszkańców segregujących odpady.
  • Za prowadzenie wśród mieszkańców aktywnych działań informacyjno-promocyjnych dotyczących prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jakie są zalety obowiązującego systemu?

  • Każdy mieszkaniec ma możliwość prowadzenia zbiórki surowców wtórnych, w zamian za co płaci mniej niż osoby, które nie zdecydują się segregować odpadów.
  • Miasto zawiera za mieszkańców umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów - nie ma więc potrzeby robienia tego we własnym zakresie.
  • Wprowadzane zmiany zwiększą ilości odzyskiwanych surowców wtórnych, ograniczą składowanie odpadów na wysypiskach oraz zmniejszą problem nielegalnegi i niekontrolowanego pozbywania się śmieci, np. przez podrzucanie ich do lasu, czy spalanie w piecach.
  • Powstał punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tworzone będą też kolejne punkty.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.