Mieszkania na preferencyjnych warunkach | www.torun.pl

Mieszkania na preferencyjnych warunkach

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski i Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisują umowę

Toruń będzie realizował program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który zakłada powstanie mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.

W dniu 10 czerwca 2021 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Krajowym Zasobem Nieruchomości, rozpoczynające proces, którego celem jest wybudowanie w Toruniu domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Sygnatariuszami porozumienia byli prezydent Michał Zaleski i Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- W Toruniu kończymy prace związane z Mieszkaniem Plus, ale nie zasypiamy gruszek w popiele i przygotowujemy kolejny duży projekt mieszkaniowy – w jego pierwszym etapie powstanie 200 mieszkań – zapowiedział na wstępie spotkania na placu Dominikańskim Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta miasta Torunia.

Krajowy Zasób Nieruchomości został powołany w celu tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań, poprzez m.in. podejmowanie działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych, w tym mieszkań na wynajem, jak również do tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

- Podpisywane dziś porozumienie zakłada, że Toruń przystąpi do spółki, która będzie spółką regionalną, działającą na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, składająca się z 16 gmin, gdzie Toruń będzie istotnym partnerem – wyjaśnił Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. Na terenie tych gmin łącznie powstać może około 1000 mieszkań.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, realizowany przez Gminę miasta Toruń wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma to być alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Ciągle rozglądamy się za nowymi inicjatywami mającymi poszerzyć zasób mieszkaniowy w mieście, finansowanymi z zewnątrz. A jedyny istotny partner to jest rząd polski, który jest w stanie zapewnić środki bądź to z budżetu, bądź w inny sposób kreowane, by mogły powstawać mieszkania na wynajem – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada jednostkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach. Dodatkowo będą im przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł. Preferencyjny czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Źródłem finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą:

 • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji,
 • 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na daną inwestycję,
 • od 10 do 30% udziału wniesionego przez lokatorów,
 • pozostała kwota z preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak poinformował Jarosław Pucek, w ramach Polskiego Ładu zostanie uruchomiony program, który będzie wspierał ten projekt - Bon Mieszkaniowy. – Będzie on mógł być wykorzystany jako  na pokrycie partycypacji – 25 proc. wartości mieszkania będzie można zapłacić tym bonem. W zależności od sytuacji rodziny będzie on wynosił 5000-45 000 zł – wyjaśnił Jarosław Pucek.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 17 czerwca 2021 r. podjęta zostanie uchwała o utworzeniu przez Gminę Miasta Toruń spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Toruński” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Toruniu, której udziałowcem będzie także Krajowy Zasób Nieruchomości. – Chciałbym bardzo jasno powiedzieć, że cały projekt w żaden sposób nie będzie obciążał budżetu gminy. Wkład własny, to jest partycypacja, którą będą wnosić przyszli najemcy. To jest pewien standard w systemie czynszowym TBS-u. Będzie ją można pokryć z bonu mieszkaniowego, ale, co warto podkreślić, jest to partycypacja zwrotna, nikt niczego nie traci. Jeśli ktoś będzie chciał się wyprowadzić, to dostanie zwaloryzowaną partycypację z powrotem, a jeśli ktoś będzie chciał wykupić mieszkanie, to kwota, którą zapłaci teraz, będzie mu zaliczona na poczet zapłaty ceny przy wykupie tego mieszkania – wyjaśnił Jarosław Pucek.
Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.