JE Ambasador Republiki Kolumbii w Toruniu | www.torun.pl

JE Ambasador Republiki Kolumbii w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Ambasador Republiki Kolumbii oraz prezydent Michał Zaleski pokazują album o Toruniu

Z okazji Welconomy Forum Toruń odwiedził JE Ambasador Republiki Kolumbii w RP Javier Darío Higuera.

Goszcząc w Toruniu JE Ambasador złożył wizytę w dniu 22 czerwca 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia, gdzie spotkał się z prezydentem Michałem Zaleskim oraz przedstawicielkami Wydziału Promocji i Turystyki.

- Spośród wszystkich miast polskich to Toruń zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Był on pierwszym miastem, które odwiedziłem zaledwie kilka dni po przyjeździe do Polski. Był to rok 2017 i wraz z rodziną oglądałem w sali na Jordankach występ grupy baletu folklorystycznego z kolumbijskiej Antiquii. Toruń mnie zachwycił, a mój syn do dziś wspomina smak waszych pierników – wspominał Javier Darío Higuera.

Jak wspominał prezydent Michał Zaleski, występ grupy baletowej nie był jedynym przejawem współpracy Torunia z Ambasadą Republiki Kolumbii. We wrześniu 2018 roku Toruń odwiedziła grupa dziewcząt – siatkarek, które przyjechały do Polski w ramach projektu Sportowa Dyplomacja. To projekt skierowany do niezamożnej młodzieży, dający szansę na zobaczenie innego świata i nabrania przekonania o wpływie na swój los, zachęcający do dalszej nauki i pracy nad sobą. Wcześniej m.in. na scenie Amfiteatru  Muzeum Etnograficznego wystąpił kolumbijski zespół taneczny Swing Latino, kilkukrotny mistrz świata w tańcu salsy.

Jednym z tematów spotkania była możliwość współpracy między Toruniem a Ambasadą Republiki Kolumbii oraz – za jej pośrednictwem – bezpośrednio z miastami kolumbijskimi. – Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę, szczególnie na takich polach, jak turystyka, kultura, edukacja, w tym kontakty między szkołami bądź uczelniami, wymiana młodzieży. Z chęcią też nawiążemy kontakt z miastami kolumbijskimi, np. centrami akademickimi czy turystycznymi, by móc wymienić się doświadczeniami, tradycjami, dorobkiem mówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent przybliżył gościowi historię naszego miasta, a także jego współczesne oblicze. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło też sytuacji w dobie pandemii w obu krajach.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kasia Zillmann ze srebrem i flagą Torunia, fot. AZS UMK
  Miasto, Sport
  Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Zdjęcie z I nagrodą
  Eko, Kultura
  Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.
 • Samolot stoi przed hangarem na toruńskim lotnisku
  Miasto
  Lotnisko toruńskie będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced.
 • grafika - przypomnienie o obowiązku spisowym
  Miasto
  Niespełna połowa torunian spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że tegoroczny spis jest obowiązkowy, a za niedopełnienie obowiązku grożą wysokie kary. Czas na spisanie się jest do 30 września 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żółto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  Przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku centrum (dla linii nr 1 i nocnej 1N) będzie zawieszony od 1 sierpnia 2021 r.
 • Duża zjeżdżalnia na placu zabaw
  Miasto
  Jakie działania warto podjąć, żeby miejskie place zabaw były zawsze czyste, bezpieczne, zadbane i aby przyjemnie spędzało się na nich czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom – nad tym zastanowimy się w ramach konsultacji społecznych.
 • W przyszłym tygodniu wraz ze Strażą Miejską rozpoczynamy w Toruniu akcję szczepienną osób w kryzysie bezdomności. To kolejne działanie miasta ułatwiające dostęp do szczepień przeciwko COVID-19.
 • Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.
 • Dziewięć zachorowań na COVID-19 i jeden zgon w wyniku zakażenia wirusem – to dane epidemiczne obejmujące lipiec 2021 roku.
 • W dniu 29 lipca 2021 roku prezydent Michał Zaleski pożegnał odchodzącego ze stanowiska Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu płk Krzysztofa Leszczyńskiego.
 • Od niedzieli 1 sierpnia 2021 r. na Szosę Lubicką wracają tramwaje linii nr 1 i 1N. W związku z tym, zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku od al. Solidarności do pętli „Olimpijska” (autobusy linii nr 51 i 51N) oraz tramwajowa na odcinku od Alei Solidarności do pętli „Uniwersytet” (tramwaj linii nr 8 i 8N) zostaje zawieszona. Komunikacja...
 • Wydarzenia związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kolejne imprezy Artus Festivalu, nowy seans w Planetarium, a dla miłośników sportu Wielka Koszykarska Feta u Kopernika – tak zapowiada się toruński weekend wyznaczający połowę wakacji.
 • Od 2 do 31 sierpnia 2021 r. zawieszone zostają konsultacje związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
 • Na emeryturę odchodzi z Urzędu Miasta Torunia duża grupa długoletnich pracowników. 29 lipca 2021 r. pożegnał ich prezydent Torunia Michał Zaleski.