Gotowi na zimę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gotowi na zimę

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 17 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Na zdjęciu: samochód do odsnieżania

Wieczorem 17 listopada 2023 r. zaczęły się pierwsze opady śniegu w tym sezonie. Służby miejskie Torunia są już gotowe na początki zimowej aury.

Jednostki miejskie już z wyprzedzeniem wykonały szereg działań zmierzających do ochrony przed zagrożeniami w okresie zimowym 2023/2024. Do usuwania skutków zimy na toruńskich drogach gotowych jest 14 pługosolarek, 9 ciągników z rozsypywaczami piasku i pługami, 7 ładowarek i koparko-ładowarek z osprzętem do odśnieżania  i 2 pojazdy z pługami. W razie wyjątkowo trudnych warunków zabezpieczonych jest też 20 koksowników. W akcję „Zima” zaangażowanych będzie około 100 osób.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania do tej pory zabezpieczyło 2700 ton soli drogowej, 1000 ton piasku i 101 ton chlorku wapnia, które pomogą w zabezpieczeniu jezdni, parkingów, przejść podziemnych, chodników i dróg rowerowych. Do końca roku dostarczone zostanie jeszcze 500 ton soli, 73 tony chlorku oraz 1000 ton piasku.

MPO w sumie utrzymuje ponad 940 km ulic. Natomiast powierzchnia utrzymania chodników komunalnych i dróg rowerowych to ponad 1 500 000 mkw.

Zima MZK nie straszna
- Autobusy komunikacji miejskiej już od września przechodzą przeglądy, które mają na celu przygotować tabor do eksploatacji przy niskich temperaturach, w tym układy ogrzewania. Przeglądy przechodzą także tramwaje i dwa specjalistyczne pługi szynowe do odśnieżania torów – mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK.

Zajezdnia tramwajowa ma obecnie 500 kg chlorku wapnia i tonę piasku, ale zapasy są w miarę potrzeb uzupełniane. Dysponuje także pługami do ciągników, które służą do odśnieżania samej zajezdni, terenów przyległych oraz pętli tramwajowych. Ponadto przeprowadzane są przeglądy systemów ogrzewania zwrotnic.

W zajezdni autobusowej zgromadzono 20 ton piasku i 3 tony soli. Jest też pługopiaskarka do odśnieżania terenu zajezdni.

W razie potrzeby MZK jest przygotowany do udostępnienia autobusu do wydawania ciepłych posiłków potrzebującym.

Wsparcie dla osób potrzebujących
Pomoc potrzebującym mieszkańcom oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W okresie jesienno zimowym 2023-2024 na terenie Gminy Miasta Toruń zabezpieczono 178 miejsc noclegowych dla osób bezdomnych. W przypadku szczególnie trudnej sytuacji w salach rezerwowych noclegowni przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu będą przygotowane miejsca dla kolejnych 30 osób. Razem dostępnych może być aż 208 miejsc noclegowych. Placówki posiadają niezbędne wyposażenie i środki na przyjęcie bezdomnych oraz kadrę mającą duże doświadczenie w pracy w sytuacjach kryzysowych.

W ramach realizacji programu zabezpieczenia bezdomnych miejsca ich przebywania będą kontrolowane przez Policję, Straż Miejską, pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Schroniska. Wszystkie osoby bezdomne otrzymają stosowną ulotkę, a osoby odmawiające przyjęcia pomocy złożą pisemne oświadczenie o rezygnacji z pomocy.

Natomiast w zakresie objęcia pomocą społeczną osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej  zostały sporządzone listy osób samotnie zamieszkałych, które ze względu na wiek lub niepełnosprawność w okresie jesienno–zimowym będą wymagały częstych wizyt i szczególnej opieki właściwych rejonowo pracowników socjalnych.

Przypominamy też, że w kwestii zalegające śniegu i lodu zgłoszenia można kierować do dyżurnego Straży Miejskiej pod numer alarmowy 986. Z kolei centralny punkt służby dyspozytorskiej akcji zimowej 2023/2024 mieści się w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Spółka z o.o. w Toruniu, ul. Grudziądzka 159.

Ważne numery telefonów:
56 63 98 136, 605 102 300 -  Dyspozytornia AZ
56 63 98 119  -  Sekretariat
56 63 98 112/126  -  Wydział Oczyszczania
56 63 98 109 -  Portiernia Spółki  

W sprawie akcji można się też kontaktować poprzez adres e-mail: akcjazima@mpo.torun.pl.

Fot. Natalia Przytarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...