Defibrylator w centrum miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Defibrylator w centrum miasta

Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: defibrylator na scianie

Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzi akcję umieszczania defibrylatorów zewnętrznych AED w przestrzeni publicznej – na autostradach i w polskich miastach. Toruń jest kolejnym miastem, gdzie taki sprzęt trafił - jego przekazanie nastąpiło w dniu 25 czerwca 2022 r. Umieszczony został na budynku Urzędu Miasta Torunia, od strony ul. Podmurnej. Fundatorem sprzętu jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa.

- Od kilku lat Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z TU Compensa prowadzi kampanię „Bezpieczna Autostrada”. W jej ramach umieszczamy także w przestrzeni miejskiej urządzenia AED, czyli automatyczny zewnętrzny defibrylator. To urządzenie, które ratuje człowieka, który jest nieprzytomny, nie oddycha i należy mu pomóc - wyjaśnił Tomasz Zagajewski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- To dla nas wyróżnienie, bo jesteśmy jednym z nielicznych miast, gdzie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa podarowało defibrylator zewnętrzny. Toruń jest miastem turystycznym, do którego przyjeżdżąją tysiące osób. W razie wypadku najważniejsza jest szybka pomoc, żeby uratować życie. W sytuacji, kiedy dostępne jest to urządzenie, każdy z nas, bez przygotowania medycznego, może je zdjąć i użyć go, jednocześnie powiadamiając pogotowie ratunkowe – mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Jak przypomniał, w Toruniu mamy 10 takich urządzeń w przestrzeni publicznej.

Chcąc udzielić pomocy, po zdjęciu defibrylatora ze stacji, słyszymy kolejne komunikaty, które informują jak go użyć. To dokładna i przejrzysta instrukcja. W tym czasie bezwględnie należy zawiadomić pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jednocześnie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowało festyn na Rynku Staromiejskim. W ramach wydarzenia odbywają się pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, jest możliwość skorzystania z podstawowych badań: pomiaru ciśnienia, tętna, saturacji, poziomu cukru oraz  sprawdzenia reakcji osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych  przy pomocy alko- i narkogogli. W strefie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znalazły się symulator dachowania i symulator zderzeń, jest także możliwość sprawdzenia refleksu. Do dyspozycji odwiedzających piknik jest skaner wzroku, dzięki któremu wykonać można testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie. Na najmłodszych czeka strefa edukacyjna, gdzie w formie zabawy zapoznają się z zagadnieniami z zakresu BRD i pierwszej pomocy dla dzieci.
 
Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.