Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum

Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Koordynatorem Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy będzie dr n. med. Grzegorz Charliński, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w toruńskim szpitalu miejskim, który w 2017 r. przeprowadził pierwsze procedury przeszczepu szpiku, za co otrzymał od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wyróżnienie z okazji Światowego Dnia Zdrowia. - Bez pana doktora nie byłoby nas dzisiaj tutaj. Pan doktor realizuje ambitne plany, a my wierzymy, że jego praca przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców Torunia i okolic - powiedziała podczas oficjalnego otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy 17 marca 2023 r. dyrektor szpitala Justyna Wileńska.

Jak podkreślił dr Charliński, dzięki stworzeniu Centrum chorzy na szpiczaka będą leczeni w jednym miejscu. - Z tego powodu, że w szpitalu miejskim występują specjalistyczne oddziały możemy stworzyć wielodyscyplinarny zespół, który będzie obejmował całość opieki nad chorymi na szpiczaka plazmocytowego. Ta choroba poza tym, że atakuje szpik kostny, może powodować także innego rodzaju niewydolności, w tym niewydolność nerek. Nie przewidujemy żadnych kosztów związanych z otwarciem centrum, gdyż chodzi o usystematyzowanie tego, co jest organizowane dotychczas - dodał dr Charliński.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak powiedział, że hematologia jest taką dziedziną, która wiąże się z eksplozją zachorowań. Większość nowotworów krwi to są choroby osób starszych. Skuteczność leczenia chorób krwi również się zwiększa pod kątem przeżycia z chorobą, aniżeli pod kątem wyleczalności. - Szpiczak plazmocytowy to jest choroba, która 20 lat temu wiązała się ze średnim przewlekłym przeżyciem około 3 lat. Obecnie osiągamy 10 lat i więcej. To oznacza, że jeden pacjent wymaga obecnie trzykrotnie więcej hospitalizacji i porad ambulatoryjnych. Hematologia jest jedyną specjalnością w Polsce, która cierpi na niedobór łóżek szpitalnych, dlatego że cały czas zapotrzebowanie na usługi hematologiczne się zwiększa. W związku z tym jest potrzeba tworzenia coraz większej liczby ośrodków hematologicznych i coraz większej liczby specjalistów w tej dziedzinie. Liczba hematologów w Polsce zwiększyła się z 200 do ponad 400, ale to ciągle jest za mało - zaznaczył prof. Wiesław Jędrzejczak.

W uroczystym otwarciu Centrum wziął udział także Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. - Jestem dowodem na to, że ze szpiczakiem można żyć dosyć długo. 22 lata minęły kilka dni temu od diagnozy, więc można się tylko cieszyć i prosić o więcej, jeśli chodzi o otwieranie podobnych oddziałów, jaki powstał dzięki dr Charlińskiemu. Oby takich oddziałów było jak najwięcej, bo jest ich niewiele - podkreślił Roman Sadżuga.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że posiadający 110 letnią tradycję Specjalistyczny Szpital Miejski zmienia swoje oblicze, rozwija się i poprawia zakres usług medycznych świadczonych dla mieszkanek i mieszkańców Torunia. - To szpital, który zmieniając się przystosowuje do tego, co jest potrzebne współcześnie. Mamy wspaniały personel lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, osób zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia, którzy dbają o to, aby w porę wychwycić tego groźnego wroga.

Prezydent Michał Zaleski wymienił też inwestycje, jakie miasto zrealizowało na terenie szpitala w ostatnich latach, jak choćby wybudowanie nowego skrzydła budynku, w którym znajduje się Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku dla dorosłych, oddanie do użytku skrzydła, w którym umiejscowiono Oddział Neurologii poszerzony o Leczenia Udarów oraz utworzono wydzielony z oddziału hematologii 10 łóżkowy odcinek przeszczepu szpiku, czy też utworzenie w ubiegłym roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Niech to Centrum służy osobom chorującym i niech będzie potwierdzeniem tezy, że Specjalistyczny Szpital Miejski ciągle rozwija się i zmierza w kierunku utrzymania pozycji placówki dobrze świadczącej usługi medyczne - podkreślił prezydent Michał Zaleski. W swoim przemówieniu podziękował dr Grzegorzowi Charlińskiemu za podjęcie inicjatywy potrzebnej, ważnej i zmierzającej do pomagania chorym, dyrektor szpitala Justynie Wileńskiej za zapewnienie warunków do utworzenia Centrum i profesorowi Jędrzejczakowi za opiekę merytoryczną.

Podczas otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy odbył się wykład inauguracyjny zatytułowany "Przeszczepienie Szpiku w Polsce", który wygłosił prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak. Na koniec szczegóły działalności Centrum przedstawił dr n. med. Grzegorz Charlinski.

Szpiczak plazmocytowy to złośliwy nowotwór krwi. Charakteryzuje się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się plazmocytów. W celu wczesnego wykrycia tej choroby każda osoba powinna przynajmniej raz do roku wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz badanie OB. Nawet niewielkie odchylenie od normy może wskazać, że choroba jest we wczesnym stadium. Dzięki wcześniejszemu wykryciu szpiczaka można szybciej leczyć oraz odpowiednio kontrolować. Najważniejszym celem Centrum jest zorganizowanie i prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na szpiczaka i inne choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Cel pośredni to wdrożenie systemu kompleksowych działań związanych z profilaktyką, wczesną diagnostyką i dostępnością do nowoczesnych terapii w celu zwiększenia wczesnej wykrywalności i zmniejszenia śmiertelności z powodu szpiczaka plazmocytowego i innych dyskrazji plazmocytowych w województwie kujawsko-pomorskim. Cele dodatkowe obejmują współpracę naukową oraz edukację lekarzy POZ i innych ośrodków w województwie kujawsko-pomorskim. Mamy nadzieję, że dzięki interdyscyplinarnej współpracy pacjenci w stanie wymagającym indywidualnego leczenia, będą mieli ułatwiony kontakt ze specjalistą. Pacjenci z podejrzeniem szpiczaka plazmocytowego będą objęci diagnostyką i leczeniem w Poradni Hematologicznej lub w Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku na podstawie skierowania od lekarzy POZ lub innych specjalistów.

* Szpiczak stanowi 1% wszystkich nowotworów

* Szpiczak stanowi 22% wszystkich nowotworów krwi

* Szpiczak plazmocytowy to drugi pod względem częstości nowotwór krwi

* 9500 - Liczba chorych na szpiczaka plazmocytowego leczących się w ciągu roku w Polsce

* 150 - Szacowana roczna liczba nowych zachorowań na szpiczaka plazmocytowego

* 500 - Szacowana roczna liczba chorych leczonych z powodu szpiczaka plazmocytowego

* Szpiczak plazmocytowy najczęściej dotyczy osób pomiędzy 65-74. rokiem życia

* Szpiczak plazmocytowy jest nieco częściej rozpoznawany u mężczyzn

* Dwa razy częściej chorują Afroamerykanie niż osoby rasy kaukaskiej

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.