500 uczestników, blisko 700 pomysłów na temat funkcjonowania miasta – otrzymaliśmy raport podsumowujący Toruński Kongres Dialogu.
Przypomnijmy: Toruński Kongres Dialogu odbył się w dniach 10-11 września 2024 r. z inicjatywy prezydenta Pawła Gulewskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 zarejestrowanych uczestników oraz osoby niezarejestrowane - łącznie ponad 500 osób. Uczestnicy dzielili się swoimi uwagami przy 10 stolikach tematycznych (m.in. transport publiczny, przedsiębiorczość, osiedla, ogólna strategia miasta) oraz w trakcie Urban Café oraz specjalnie dedykowanych spotkań. Wydarzenie było efektem współpracy urzędników miejskich z partnerami z środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego.
- Było to niebywałe przedsięwzięcie, unikatowe na krajowej mapie wydarzeń o tym profilu. Bardzo dbamy o to, aby po Kongresie inaczej przeprojektować funkcjonowanie miasta, inaczej spojrzeć na dialog, na partycypację, na rozmowy z mieszkańcami czy organizacjami pozarządowymi – mówił prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu podsumowującego wydarzenie, który odbył się 27 stycznia 2025 r.
W trakcie 3 sesji stolików tematycznych, warsztatów i spotkań moderatorzy zebrali niemal 700 pomysłów. Zostały one opracowane i uporządkowane w formie raportu przez prof. Marię Lewicką z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W efekcie spisanych zostało 610 wniosków, które trafiły – zgodnie z zakresem merytorycznym - do 30 wydziałów i jednostek i spółek miejskich do zaopiniowania. Największa liczba wniosków – 138 trafiła do Biura Dialogu i Innowacji Miejskich oraz – kolejno – do Wydziału Gospodarki Komunalnej – 124 wnioski, Wydziału Środowiska i Ekologii – 87 wniosków, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków – 82 wnioski, Wydziału Kultury – 52 wnioski itd. Po weryfikacji wniosków powstanie raport zwrotny dotyczący działań, jakie zostaną podjęte w celu realizacji zawartych w nich pomysłach.
Jak zauważył dr Patryk Wawrzyński, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich, pierwsze zmiany rekomendowane podczas kongresu zostały już wprowadzone. – Są to zmiany organizacyjne dostosowujące Urząd Miasta i zespół zbudowany przez Prezydenta Miasta do tych potrzeb, które były wskazywane przez mieszkańców. Powstało zatem Biuro Dialogu i Innowacji Miejskich, zmienione zostały standardy polityki informacyjnej realizowanej przez Gabinet Prezydenta, następuje bliższa współpraca z organizacjami pozarządowymi, zmianie podlegają także zasady współpracy z Radami Okręgów.
Raport, który został opracowany przez prof. Marię Lewicką z Instytutu Psychologii UMK, mówi o różnych spojrzeniach i pomysłach na Toruń, które proponowali mieszkańcy i które będą osią dyskusji o mieście: na poziomie obywatelskim ze wszystkimi zainteresowanymi, jak i wykonawczym w ramach Urzędu Miasta Torunia. – Dialog jest ogromnie ważny, jest warunkiem tego, aby mieszkańcy poczuli się współgospodarzami tego miejsca – mówiła prof. Maria Lewicka.
Raport pokazuje różne potrzeby i proponuje ich uporządkowanie w czterech przestrzeniach:
- Miasta historycznego, bogatego dziedzictwem kulturowym,
- Miasta nowoczesnego, nastawionego na rozwój,
- Miasta zielonego i dążącego do zrównoważonego rozwoju,
- Miasta mieszkańców, które zapewnia warunki obywatelskiej partycypacji.
- Dobre miasto, to jest miasto, z którym się mieszkańcy identyfikują, do którego czują się przywiązani, w którym chcą mieszkać. Ze wszystkich naszych badań wynika, że mieszkańcy Torunia są bardzo silnie związani emocjonalnie ze swoim miastem, często znacznie bardziej niż mieszkańcy innych miast, a jednocześnie zgłaszają bardzo wiele uwag, z których wynika, że Toruń powinien być miastem bardziej zrównoważonym zbalansowanym – mówiła prof. Maria Lewicka z Instytutu Psychologii UMK.
- To, co dla mnie było szczególnie ważne, to zaangażowanie i włączenie się mieszkanek i mieszkańców Torunia, którzy przyszli w liczbie ponad 500 osób, siadali przy różnych stolikach i dyskutowali, opowiadali o tym, jak wyobrażają sobie miasto w przyszłości. Dzięki temu udało się zebrać uwagi konsultacyjne. Najważniejszą wartością jest to, że te wszystkie uwagi przekładają się w jakiś sposób na polityki miejskie dzisiaj – podsumował Łukasz Broniszewski z Fundacji Stabilo. Jak zauważył, tematy poruszone podczas kongresu znalazły się już w planie konsultacji na rok 2025.
Jak poinformował prezydent Paweł Gulewski, druga edycja Toruńskiego Kongresu Dialogu odbędzie się 29-30 września 2025 r. w CKK Jordanki. – Na pewno jeden dzień będzie poświęcony kwestiom tego, co udało nam się w ciągu 12 miesięcy od pierwszej edycji zrobić. Chcemy zaprosić więcej prelegentów z całego kraju, jak również gości z zagranicy, a także zrobić z kongresu wydarzenie powtarzalne i będzie miejscem gdzie wszyscy specjaliści z zakresu dialogu, partycypacji będą mogli do nas przyjechać i porozmawiać, podzielić się doświadczeniami, a także porozmawiać z mieszkańcami. Drugi dzień będzie poświęcony sprawom wyłącznie toruńskim – mówił prezydent Paweł Gulewski.
Do pobrania:
>>> Raport podsumowujący Toruński Kongres Dialogu
Raporty z warsztatów stolikowych:
- Wizja rozwoju miasta
- Jakość przestrzeni osiedlowych - 1
- Jakość przestrzeni osiedlowych - 2
- Wspieranie i rozwój przedsiębiorczości
- Zieleń w mieście i dostosowanie do zmian klimatu
- Ochrona dziedzictwa kulturowego
- Transport zbiorowy i zrównoważona mobilność
- Młodzi w Toruniu - 1
- Młodzi w Toruniu - 2
- Miasto dostępne i otwarte na wszystkich
- Polityka społeczna i zdrowie
- Bezpieczeństwo i czystość w mieście
- Osoby z niepełnosprawnościami i ich otoczenie
- Spotkanie Prezydenta Miasta Torunia z NGO
- Spotkanie Prezydenta Miasta Torunia z Radami Okręgów
- Włączenie osób uchodźczych i z doświadczeniem migracji
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0