Cztery dni bardzo dobrej zabawy i nauki w świecie nowoczesnych technologii oraz sztuki cyfrowej. Od 1 do 4 maja 2025 r. w godz. 12:00-16:00 zapraszamy do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na majówkę „Artysta vs. AI”. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Projekt Artysta vs. AI to wyjątkowa okazja do poznania fascynującego świata, w którym sztuka spotyka się z nowoczesnymi technologiami. Zarówno dzieci jak i opiekunowie będą mieli okazję aktywnie uczestniczyć w procesie twórczym, obserwować działanie algorytmów AI i stworzyć własne dzieła pod okiem profesjonalnych artystów.

Wydarzenie odbywa się od 1 do 4 maja w MW2 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 1-3, w godz. 12:00-16:00. Gośćmi majówki w Młynie Wiedzy będą Krzysztof Syruć oraz Dominik Jałowiński. Każdy z artystów wystąpi dwukrotnie każdego dnia. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez uznanych polskich artystów, którzy w swojej twórczości wykorzystują sztuczną inteligencję, matematykę i programowanie komputerowe.

Projekt ARTYSTA vs. AI jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Kwota dofinansowania 23 760,00 złotych.

Krzysztof Syruć „Algorytm do przewidywania kolorów”  od 1 do 4 maja 2025 r., godz. 12:00-13:00, 14:00-15:00

Warsztaty, podczas których uczestnicy wspólnie stworzą obiekt przestrzenny wykorzystując zasady Matematycznego Plastycyzmu. Każda sesja podzielona jest na część teoretyczną: wprowadzenie do struktur matematycznych i założeń projektu oraz część praktyczną: wspólne tworzenie przestrzennej formy geometrycznej z wykorzystaniem algorytmu AI do przewidywania kolorów. Dzieci wraz z opiekunami będą współpracować z artystą i algorytmem AI, ucząc się o związkach matematyki ze sztuką.

Dominik Jałowiński „Interaktywny performance multimedialny”, od 1 do 4 maja 2025 r., godz. 13:00-14:00, 15:00-16:00

Interaktywny performance wykorzystujący zaawansowane algorytmy AI. Podczas każdej sesji artysta wprowadzi uczestników w podstawy działania sztucznej inteligencji tworzącej obrazy z tekstu. Dzieci będą mogły zgłaszać propozycje obrazów, które zostaną stworzone na żywo przez AI. Ochotnicy będą mogli mieć stworzone swoje portrety w różnych stylach malarskich. Wirtualny asystent AI będzie prowadził dialog z uczestnikami, odpowiadając na pytania. Performance ma charakter edukacyjny i angażujący, pozwalając dzieciom zobaczyć, jak działają najnowsze technologie AI w praktyce.

Krzysztof Syruć (Proembrion)

Krzysztof Syruć, znany jako Proembrion, to wybitny polski artysta wizualny, architekt i prekursor sztuki generatywnej, urodzony w 1984 roku w Olsztynie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej harmonijnie łączy matematykę, technologię i street art w swojej twórczości.

Krzysztof Syruć tworzy abstrakcyjne kompozycje oparte na algorytmach i strukturach geometrycznych, które przekształca w kolorowe iluzje przestrzenne. Jego podejście do sztuki określane jest jako “zaplanowana improwizacja” – precyzyjna matematyka spotyka się z intuicyjnym procesem twórczym.

Artysta aktywnie eksperymentuje z nowoczesnymi technologiami. W 2020 roku zorganizował pierwszą w Polsce retrospektywę sztuki w wirtualnej rzeczywistości, prezentując 120 obrazów i 16 murali w przestrzeni VRChat, którą samodzielnie zaprojektował w programie Unity 3D.

Dorobek Krzysztofa Syrucia obejmuje również prestiżowe realizacje, jak współpraca z grupą CENTRALA przy wystawie Oskara Hansena w Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie czy projekt Porsche Inter Art (2023), gdzie połączył motoryzację z abstrakcyjnym street artem, tworząc dzieła na elementach nadwozia samochodów.

Jego charakterystyczne murale zdobią miasta w Polsce i za granicą, od Łodzi i Warszawy po Tel Awiw i Genewę, zyskując uznanie zarówno w środowisku artystycznym, jak i naukowym.

Dominik Jałowiński

Artysta, który w nowatorski sposób łączy tradycyjne techniki z najnowszymi technologiami sztucznej inteligencji.
Tworzy unikalne dzieła “phygitalne” (fizyczne + cyfrowe), wykorzystując zaawansowane narzędzia AI, takie jak Stable Diffusion czy ruDALL-E Malevich. W swojej serii “Facing the Other” wygenerował przy pomocy AI 40 wariantów kompozycji na podstawie 5 oryginalnych obrazów olejnych, które następnie malował przy pomocy autorskiej techniki łączenia malarstwa z najnowszymi technologiami druku, zacierając granice między kreatywnością człowieka i maszyny.

Artysta traktuje sztuczną inteligencję nie jako zagrożenie, lecz jako prowokującego współtwórcę. Porównuje DNA do “oprogramowania” kształtującego ludzką formę, podobnie jak algorytmy AI mogą kształtować sztukę. Ta koncepcja zachęca odbiorców do refleksji nad tożsamością i istnieniem w cyfrowym świecie. W projekcie “Neuralnym Seansie z Themersonami” użył sieci neuronowych do symulacji seansu spirytystycznego z nieżyjącymi awangardowymi artystami Franciszką i Stefanem Themerson , krytycznie analizując rolę AI w rekonstrukcji historii i pamięci.

Dominik Jałowiński łączy również sztukę generowaną przez AI z technologią blockchain, wykorzystując ją do uwierzytelniania swoich dzieł. Jako aktywny rzecznik AI w sztuce, promuje technologię jako narzędzie demokratyzujące proces twórczy i optymalizujące pracę artystów. Regularnie występuje na festiwalach i konferencjach poświęconych sztuce cyfrowej, w tym na CVPR 2024 w Seattle, czy AI Art Festival w Warszawie.