Toruń jest jednym z liderów w skali kraju pod względem rozwoju warunków dla ruchu rowerowego.

W mieście istnieje obecnie 108 km różnego rodzaju infrastruktury rowerowej (drogi dla rowerów, pasy rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe) oraz ponad 5 tysięcy miejsc parkingowych dla rowerów. Pod względem nasycenia infrastrukturą rowerową (długość dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic) Toruń znajduje się na trzecim miejscu w kraju, osiągając wskaźnik 20%. Lepsze są jedynie Lublin i Wrocław, a za Toruniem plasują się takie miasta jak: Poznań, Warszawa, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz, Radom, Łódź.

Rowerowe plany na lata
W latach 2007-2015 w Toruniu był realizowany Program rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015, w ramach którego powstało ponad 80 km dróg rowerowych, budowanych zgodnie z obowiązującymi standardami, zarówno jako obiekty towarzyszące nowym lub remontowanym ulicom, jak i samodzielne drogi rowerowe.

W chwili obecnej powstaje Koncepcja rozwoju Komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2017-2023, która stanie się podstawowym dokumentem planistycznym dla rozwoju komunikacji rowerowej w mieście na kolejne lata. Najistotniejszym zadaniem wskazywanym przez autorów projektu tego dokumentu jest spięcie istniejących tras rowerowych w spójną sieć, zapewniającą efektywność ruchu rowerowego oraz wzrost udziału ruchu rowerowego w podróżach ogółem do poziomu przewyższającego 10% (obecnie jest to ok. 4%).

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Pobierz dokument:


Stacje naprawy rowerów
Od 2015 r. w Toruniu uruchomiono ogólnodostępne, bezpłatne i samoobsługowe stacje naprawcze rowerów. Do tej pory w miejscach wskazanych przez mieszkańców stanęły trzy takie stacje. Służą one rowerzystom potrzebującym szybkiej i prostej naprawy roweru, takiej jak regulacja siodełka, dokręcenie śrub, regulacja kierownicy, pompowanie kół.

Stacje wyposażone są w wysokiej jakości narzędzia, które umożliwiają podstawowy serwis roweru. Na wyposażeniu jest m.in. klucz nastawny i klucze płaskie, śrubokręty z różnymi końcówkami, łyżki do opon oraz pompka z różnymi końcówkami. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji oraz chronione przed opadami atmosferycznymi. Aby naprawa roweru była łatwiejsza, na stacji można zawiesić rower.


Toruński Rower Miejski
Od kwietnia 2014 r. torunianie i turyści mogą korzystać z roweru miejskiego. Do dyspozycji jest 300 rowerów na 28 stacjach.

Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z rowerów, pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.

>>> Czytaj więcej na ten temat


Dodatkowe materiały: