Remont i przebudowa zieleńca "Ogród muzyków" | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Remont i przebudowa zieleńca "Ogród muzyków"

Tytuł projektu:
Remont i przebudowa zieleńca ,,Ogród muzyków", planowane w Toruniu przy ulicy Chopina, Bydgoskiej i Al. 500-lecia

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”
Działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”

Realizator:
Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 1 049 157,15 zł
Kwota dofinansowania: 654 597,78 zł
Źródło finansowania: Fundusz Spójności

Termin realizacji:
2017 – 2018

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
12.12.2017 r.

Opis projektu:
Celem projektu było zwiększenie powierzchni terenów zieleni w Toruniu poprzez zahamowanie degradacji istniejącego obszaru biologiczne czynnego „Ogrodu Muzyków” na terenie Miasta Torunia.

Zakres rzeczowy projektu objął remont i przebudowę zabytkowego zieleńca przy zbiegu ulic Chopina, Bydgoskiej i Al. 500-lecia w Toruniu w celu rewitalizacji zabytkowego założenia ogrodowego, organizacji plenerowych wydarzeń artystycznych oraz umożliwienia mieszkańcom Torunia rekreacji w otoczeniu zieleni. Powierzchnia terenu objętego projektem wyniosła ok. 1,8 ha. W wyniku realizacji inwestycji dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna wynosi 1,38 ha.

Zakres prac:
•    rekonstrukcja założenia ogrodowego zgodnie z projektem z roku 1929;
•    zaznaczenie historycznego układu toruńskich fortyfikacji – lunety VI;
•    włączenie skweru do szlaku edukacyjnego Twierdzy Toruń;
•    wkomponowanie w układ skweru przystanku tramwajowego z tzw. grzybkiem;
•    nadanie miejscu charakteru obiektu związanego z muzyką i dźwiękiem umożliwiającego uczestnictwo mieszkańców i turystów w koncertach plenerowych;
•    prowadzenie edukacji muzycznej i kreowanie zainteresowania muzyką wśród dzieci  młodzieży;
•    umożliwienie użytkownikom relaksu w otoczeniu dźwięków natury;
•    podkreślenie patriotycznego charakteru miejsca związanego z pomnikiem Stanisława Moniuszki;
•    powiązanie komunikacji pieszo-rowerowej skweru z ciągami pieszo-rowerowymi w ulicy Chopina i na plantach toruńskich (Dolina Marzeń);
•    podniesienie walorów rekreacyjnych i bezpieczeństwa użytkowników przez zastosowanie oświetlenia parkowego.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do:

•    poprawy stanu środowiska naturalnego oraz przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z negatywnych skutków zmian klimatu;
•    wyeksponowania układu i charakteru skweru, pełniącego funkcje łącznika pomiędzy dwoma historycznymi dzielnicami Torunia – Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia;
•    udostępnienia mieszkańcom Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego oraz turystom wysokiej jakości przestrzeni miejskiej w postaci urządzonych terenów zieleni miejskiej oraz zielonej infrastruktury;
•    zwiększenia różnorodności fauny i flory na obszarze objętym projektem,
•    zmniejszenia spływu powierzchniowego wody,
•    ograniczenia hałasu komunikacyjnego,
•    wzrostu potencjału turystycznego i rekreacyjnego miasta.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Fundusz Spójności
Program: 
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Ekologia / Ochrona środowiska
Turystyka i rekreacja
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Inwestycji i Remontów
Wydział Środowiska i Zieleni

  

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.