
Tytuł projektu:
Modernizacja systemu monitoringu wizyjnego dla obszaru rewitalizacji obejmującego: Stare Miasto i Bydgoskie Przedmieście
Program:
Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027
Priorytet FEKP.05 „Fundusze Europejskie na wzmacnianie potencjałów endogenicznych regionu”
Działanie FEKP.05.08 „Rewitalizacja miast prezydenckich”
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 1 027 542,54 zł
Wydatki kwalifikowalne: 1 027 542,54 zł
Kwota dofinansowania: 873 411,15 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Realizator:
Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28 kwietnia 2025 r.
Termin realizacji:
1.01.2025 r. - 30.09.2026 r.
Opis projektu:
Głównym celem projektu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Miasta Toruń, zwłaszcza społeczności lokalnej Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia poprzez modernizację systemu monitoringu wizyjnego polegającą na rozbudowie platformy serwerowej VMS do zarządzania monitoringiem wizyjnym.
Projekt zostanie zrealizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
1) Ulepszenie stanu infrastruktury monitoringu wizyjnego o nowe rozwiązania technologiczne i operacyjne.
2) Poprawa wykrywalności przestępstw i wykroczeń dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym.
3) Większa efektywność i wydajność systemu monitoringu.
4) Poprawa stanu porządku publicznego w mieście, zwłaszcza na Starym Mieście i Bydgoskim Przedmieściu.
5) Zniwelowanie sytuacji kryzysowej występującej na obszarze Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia w sferze bezpieczeństwa publicznego.
6) Zachęcenie mieszkańców i turystów do częstszego spędzania czasu w przestrzeni publicznej Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia.
W ramach projektu zaplanowano modernizację systemu monitoringu wizyjnego poprzez rozbudowę i aktualizację platformy serwerowej VMS (zakup i uruchomienie 2 serwerów directory wraz z 2 serwerami nagrywającymi, zakup i instalacja upgrade dla platformy oraz zakup 5-letniej usługi serwisu).
System monitoringu obejmuje swoim zasięgiem zarówno ruchliwe i często uczęszczane ulice Torunia, skrzyżowania, przystanki komunikacyjne, jak i obiekty użyteczności publicznej np. Bulwar Filadelfijski, boisko „Orlik” i tereny zielone wraz z chodnikami. Kamery są umieszczone na budynkach należących do osób prywatnych, jak i również na obiektach zabytkowych. Zgodnie z Gminnym Programem Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027” lokalizacja inwestycji znajduje się na obszarze rewitalizacji, wykazującym się wysokim natężeniem problemów oraz negatywnych zjawisk społeczno-infrastrukturalnych.
Modernizacja systemu będzie przeprowadzona w ramach unowocześnienia i zaktualizowania już funkcjonującej platformy VMS (Genetec).
Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wsparcia infrastruktury monitoringu miasta Torunia oraz unowocześni i usprawni jego funkcjonowanie oraz odpowie na potrzeby mieszkańców dotyczące potrzeby poprawy poczucia bezpieczeństwa na obszarze, który obejmuje inwestycja.
Dane kontaktowe realizatora:
Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia
ul. Legionów 70/76, 87-100 Toruń
tel. 56 61 19 300
e-mail: wol@um.torun.pl
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Metryczka projektu
Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie istnieje możliwość zgłoszenia do Instytucji Zarządzającej Programem Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027:
1) Podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań realizowanych przez Beneficjenta z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Procedura zgłaszania ww. podejrzeń jest dostępna na stronie internetowej Programu w zakładce "Fundusze bez barier": https://funduszeue.kujawsko-pomorskie.pl/fundusze-bez-barier/
2) Podejrzeń nadużycia finansowego w Projekcie. Procedura zgłaszania jest dostępna na stronie internetowej Programu w zakładce "Zgłoś nadużycie": https://funduszeue.kujawsko-pomorskie.pl/zglos-naduzycie/
