21 listopada 2024 r. w Światowym Dniu Rzucania Palenia przygotowana została akcja profilaktyczna, działać też będzie punkt informacyjny, jak radzić sobie z uzależnieniami.
Organizatorami corocznej akcji profilaktycznej są Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. Wydarzenie, które odbędzie się 21 listopada 2024 r., jest jednym z elementów szerszych działań realizowanych przez TPPU w zakresie przeciwdziałania paleniu tytoniu wśród mieszkańców Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
Celem akcji jest podkreślenie wagi wczesnej profilaktyki zespołu uzależnienia od nikotyny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, uświadomienie wpływu używania waperów (tzw. juule, e-papierosy, ect.) oraz tzw. snusów na zdrowie i kondycję psychiczną najmłodszych. Ostatnie badania prowadzone w Polsce na reprezentatywnej próbie dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat pozwoliły oszacować, że około 970 tys. dzieci używa stale waperów. W roku 2023 nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży jednorazowych urządzeń do podawania nikotyny z 32,3 mln do 100 mln (Epidemia intoksykacji nikotynowej dzieci. Prof. Witold Zatoński, Fundacja „Promocja Zdrowia").
W ramach akcji w Siedzibie Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom (ul. Jęczmienna 10/7, 3. piętro) w Poradni Pomocy Palącym w godz. 10:00-16:00 będzie można bezpłatnie skorzystać z następującej oferty:
- specjalistycznych konsultacji dla osób chcących rzucić palenie prowadzonych przez specjalistów psychoterapii uzależnień,
- pomiaru i diagnostyki ciśnienia krwi,
- pomiaru stężenia tlenku węgla w płucach palaczy (aparatem Smoke Check),
- promocji oferty w ramach konkursów dotacyjnych, w tym indywidualnej psychoterapii dla osób uzależnionych od nikotyny oraz systematycznych działań środowiskowych, informacyjno-edukacyjnych „Wolni od dymu tytoniowego w Województwie Kujawsko-Pomorskim”, materiałów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ww. zadania konkursowe dofinansowane są przez Gminę Miasta Toruń oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pracownicy TPPU oraz przeszkoleni Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki będą także prowadzić rozmowy w przestrzeni miejskiej z zainteresowanymi osobami motywując do rzucenia palenia tytoniu. Rozmowy połączone będą z kolportażem materiałów profilaktycznych na temat szkodliwości używania wyrobów tytoniowych oraz zdrowego stylu życia.
W ramach akcji udostępniony zostanie również punkt informacyjny dla uczniów i pracowników szkoły, zlokalizowany w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie Młodzieżowi Liderzy będą kolportować bezpłatne materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki nikotynowej oraz zachęcać rówieśników do zdrowego stylu życia.
Uczestnicy Programu Młodzieżowych Liderów, przygotowali spot nt. życia bez nałogów.
Na stronie www.tppu.org oraz fb.tppu.org będą dostępne banery informacyjne o tematyce prozdrowotnej.
Fot. Pixabay