Przed nami wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Część kandydatek i kandydatów zaprezentowała się podczas debaty, która 20 listopada 2024 r. odbyła się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Młodym przysłuchiwali się przewodniczący "dorosłej" Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz i zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.

- Bardzo dobrze oceniam pracę młodzieżowych radnych I kadencji. Chcielibyśmy, żeby kolejna kadencja jeszcze bardziej wpływała na politykę kształtowaną w mieście. Chcemy, żeby młodzież partycypowała w różnego rodzaju procesach, chociażby poprzez opiniowanie dokumentów czy też wpływania na to w jaki sposób możemy nasze miasto zrobić jeszcze bardziej przyjazne dzieciom i młodzieży. Co pokazuje też tytuł, który ostatnio uzyskaliśmy. Jesteśmy miastem uznawanym za przyjazne dzieciom i młodzieży. Wsparcie Młodzieżowej Rady pozwoli nam opracować różnego rodzaju działania, dzięki którym będziemy mogli utrzymać tytuł nadany przez Unicef – podkreślała zastępczyni prezydenta Torunia Dagmara Zielińska.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbędą się 27 listopada 2024 r. (w Ratuszu Staromiejskim w godzinach 12:00–19:00). Zgłosiło się 50 kandydatów, spośród których młodzi torunianie wybiorą 25 przedstawicieli na drugą kadencję 2024 - 2026. Żeby lepiej poznać kandydatów zorganizowana została debata przedwyborcza. 

- Młodzieżowa Rada Miasta Torunia to wyjątkowe gremium, które daje młodym ludziom możliwość realnego wpływu na decyzje dotyczące naszej wspólnej młodzieżowej społeczności. Dzisiejsza debata ma na celu zaprezentowanie kandydatów ich programów oraz stworzenie przestrzeni do merytorycznej wymiany poglądów – mówił tuż przed rozpoczęciem debaty Hubert Maciejewski, przewodniczący I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Torunia.

W debacie wzięło udział 20 osób. Dyskusję podzielono na trzy rudny. W pierwszej kandydaci prezentowali siebie i wskazywali swoje priorytety. W drugiej rundzie każdy z kandydatów odpowiadał na pytania dotyczące wizji pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta. Pytania były podzielone na trzy bloki tematyczne: zrównoważony rozwój, szkoły w mieście oraz kultura i sport. Trzecia runda to były pytania z publiczności. 

Cała debata była transmitowana na żywo. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem wideo:

Debata odbyła się 20 listopada, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0