W trosce o nasze najbliższe otoczenie powstał Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. W dniu 9 września 2021 r. został on przyjęty przez Radę Miasta Torunia.
- Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 to swoista „zielona konstytucja Torunia”. Mówimy w nim, jak chronić środowisko i jego zasoby na terenie Gminy Miasta Toruń, a trzy bardzo ważne załączniki do tego programu sankcjonują nasze działania i je ukierunkowują, jak chronić zieleń miejską np. w trakcie inwestycji – wyjaśnił Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta, podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 10 września 2021 r.
Jak mówiła dr Halina Pomianowska, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii, do tej pory co 4 lata był opracowywany Program ochrony środowiska. W przyjęty przez Radę Miasta Torunia Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 został położony większy nacisk na zieleń już istniejącą. – Podkreślamy wagę tego, co już mamy w mieście, chcemy podnieść jakość tej zieleni i wykorzystać jej potencjał. To jest główny powód, dlaczego rozszerzaliśmy zakres Programu ochrony środowiska dla miasta Torunia o ten niezbędny element – dodała dr Halina Pomianowska.
Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024… obejmuje 10 podstawowych obszarów interwencji:
- Ochrona klimatu i jakość powietrza
- Zagrożenie hałasem
- Pola elektromagnetyczne
- Gospodarowanie wodami
- Gospodarka wodno-ściekowa
- Gleba i zasoby geologiczne
- Gospodarka odpadami i zapobieganie ich powstawaniu
- Zasoby przyrodnicze
- Zagrożenie poważnymi awariami
- Edukacja ekologiczna
Nowością w programie są trzy załączniki, które ustanawiają pewien nowy standard w kwestii ochrony i rozwoju zieleni miejskiej.
W załączniku 1. - Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym znalazły się dokładne wytyczne, jak chronić zieleń podczas prac prowadzonych w mieście. Dotyczą one nie tylko drzew, ale też trawników, łąk kwietnych, rabat kwiatowych itp. i sposobów ich zabezpieczenia. Jest tam ujęty także sposób współpracy między inwestorem, wykonawcą a Urzędem Miasta. - Dołączamy do nielicznej elity miast w Polsce, gdzie problem ochrony i zagospodarowania zieleni podczas inwestycji został kompleksowo opracowany – dodał Paweł Gulewski.
>>> przejdź do załącznika nr 1
Załącznik nr 2 - Kształtowanie i pielęgnacja terenów zieleni zawiera kompleksowo opracowane kierunki rozwoju zieleni w mieście. To cenny zbiór rad nie tylko dla inwestorów, ale także dla mieszkańców, jak dbać o najbliższe otoczenie i je zagospodarowywać.
>>> przejdź do załącznika nr 2
Z kolei załącznik nr 3 - Charakterystyka zieleni Torunia, to, jak określił Paweł Gulewski – fotografia chwili. – Wszyscy wiemy, że zieleń się zmienia w zasadzie z miesiąca na miesiąc, np. są drzewa usuwane ze względu na swój stan, ale prowadzone są też liczne nasadzenia. Ten załącznik pokazuje stan zieleni toruńskiej na drugą połowę 2021 r. – mówił zastępca prezydenta. W tej części dokumentu omówione są różnorodne formy zieleni, jak parki, skwery, rabaty czy zieleń cmentarna, ale także nowe formy, jak parki kieszonkowe, ogrody społeczne, ogrody deszczowe, zielone elewacje i dachy itp. Tam również omówione zostały działania w ramach zielonej starówki, czyli procesu zazieleniania zespołu staromiejskiego.
>>> przejdź do załącznika nr 3
- Będą to dokumenty żywe, które będziemy modyfikować w miarę rozwoju dostępnej wiedzy i naszych obserwacji. Przygotowujemy zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia, które będzie wyznaczało ramy ochrony i kształtowania zieleni na terenie miasta Torunia oraz uwzględniające Adaptację do zmian klimatu – poinformowała dr Halina Pomianowska.
>>> pobierz prezentację nt. Programu ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028