Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Tytuł projektu:
Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Z/2.04/III/3.3.1/282/05

Całkowita wartość Projektu : 3 960 983,32 zł
Wartość dofinansowania: 1 392 027,88 zł

Projekt współfinansowany w 36,7% ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Koncert "Skaldów" uwieńczył 4 września 2006 r. o godz.19.00 koniec dwuletniego remontu toruńskiego Rynku Nowomiejskiego. Imprezie patronowały wspólnie władze Torunia i Krakowa - miasta, które oficjalnie poprze starania Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Odsłonięto tablicę pamiątkową mającą przez kilka kolejnych lat informować mieszkańców i turystów o współfinansowaniu remontu Rynku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Organizatorem koncertu był Wydział Informacji, Promocji i Turystyki UMT.

Głównym punktem programu rewitalizacji Rynku Nowomiejskiego była wymiana zniszczonych nawierzchni bitumicznych i betonowych na tradycyjne kamienne. Uporządkowano infrastrukturę podziemną oraz wybudowano kanalizację deszczową. Równocześnie z pracami drogowymi postępowały prace archeologiczne. Podczas wymiany nawierzchni na Rynek wprowadzono też elementy małej architektury: kamienne ławki pod ścianami zboru oraz uliczną pompę i stojak na rowery od strony kościoła św. Jakuba, obsadzono też Rynek zielenią.

Projekt Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego stanowi przykład wykorzystania środków unijnych dla rozwoju miast o zabytkowym centrum.

Uzyskana została otwarta przestrzeń o estetycznym wyglądzie, a zarazem historycznym charakterze, która będzie pełniła funkcje uzupełniające w stosunku do przestrzeni Rynku Staromiejskiego i pozostałego obszaru Starego Miasta. Pozwoli to na uaktywnienie tego fragmentu starówki, dotychczas niewykorzystanego należycie dla celów turystycznych. Historyczne nawierzchnie ulic i placów są tak jak ich architektoniczna zabudowa, elementami dziedzictwa kulturowego, podlegającego ochronie i konserwacji. Odzyskanie, odtworzenie i naprawa zabytkowych nawierzchni z użyciem szlachetnego i bardzo trwałego materiału kamiennego pozwala przywrócić historyczny charakter i trwałość powierzchni Rynku, nadając uzupełniająco należytego kształtu i blasku całemu Zespołowi Staromiejskiemu wpisanemu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Realizator:
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

 

 
 


Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Rewitalizacja
Realizator: 
Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.