Cykliczne miejskie kampanie prozdrowotne, granty dla lokalnych organizacji i promocja miasta. Od ponad 20 lat Toruń uczestniczy w programie Zdrowych Miast Polskich.

Program „Zdrowe Miasta” Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła w 1988 roku. Jego celem jest poprawa warunków zdrowotnych w miastach, ale według Światowej Organizacji Zdrowia, „zdrowe miasto” to proces, a nie jego wynik czy określony status zdrowotny danej miejscowości. "Zdrowe miasto" to takie, które stawia problemy zdrowotne mieszkańców na należnym im miejscu i dąży do poprawy aktualnej sytuacji. Polska uczestniczy w programie od 1991 roku, a dwa lata później Polska Sieć Zdrowych Miast przekształciła się Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich. Obecnie skupia ono 39  miast i gmin, liczących łącznie 7 mln mieszkańców. Toruń jest członkiem – założycielem stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Uczestnictwo w programie przynosi torunianom i miastu wymierne korzyści. W ramach przynależności do stowarzyszenia w Toruniu od lat prowadzone są liczne kampanie profilaktyczne, zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. W mieście obchodzimy  między innymi:

  • Światowy Dzień Chorego - 11 lutego
  • Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia,
  • Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maja
  • Światowy Dzień Walki z Otyłością – 24 października
  • Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 14 listopada
  • Światowy Dzień AIDS – 1 grudnia.

W trakcie obchodów torunianie biorą udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz korzystają  z porad lekarzy i specjalistów.

Udział w stowarzyszeniu to również okazja do promocji Torunia w biuletynie stowarzyszenia oraz podczas cyklicznych konferencji Zdrowych Miast. W ich trakcie dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu miasta prezentuje działania lokalne podjęte w ramach toruńskich kampanii profilaktycznych.  W tym roku dyrektor Izabela Miłoszewska przedstawi również program „Naturalnie dla zdrowia”, opracowany przez toruńską organizację pozarządową Rodzina Inspiruje!. Na realizację tego programu organizacja otrzymała w 2012 roku grant od stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Tegoroczna konferencja odbywa się w dniach 20-22 maja w Białymstoku. Jej główne tematy to: zdrowie dzieci i młodzieży, polityka zdrowotna ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki nowotworowej, działania podejmowane w zakresie profilaktyki uzależnień oraz z drowie psychiczne w realiach XXI wieku.