W ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych osobom po 60 roku życia - „Miasto Seniorów”, przygotowanym przez Gazetę Wyborczą, Toruń wypadł znakomicie. Na dwadzieścia jeden sklasyfikowanych miast zajął pierwszą pozycję. Dziennikarze oceniali między innymi: czy starszym osobom wygodnie podróżuje się po swoich miastach, czy miasto posiada radę seniorów, uniwersytet trzeciego wieku i siłownie zewnętrzne.

W zestawieniu poświęconym seniorom i przyjętych kryteriach oceny ważna była także opieka socjalna i medyczna. W Toruniu seniorzy mogą bezpłatnie szczepić się przeciw grypie, i pneumokokom. W grodzie Kopernika setki osób starszych korzystają również z usług opiekuńczych w swoich domach, działa m.in. program zapobiegania upadkom.

- W Toruniu organizowane są akcje, działania i programy adresowane do seniorów, wśród nich Karta Seniora, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, możliwość korzystania z różnego rodzaju ofert, nie tylko kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, ale również związanych z usługami dla seniorów. To również miejsca dziennej opieki, oprócz dwóch domów pomocy społecznej prowadzonych przez miasto, działa także kilka prowadzonych przez inne instytucje – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas otwarcia Dziennego Domu Pobytu dla Seniorów 14 września 2018 roku.

Najwyższą liczbę punktów w skali całego kraju Toruń otrzymał w kryterium: Co miasto robi dla seniorów. Przewagę dała nam również prognozowana długość dalszego życia w Toruniu po 60 r. ż. – wyniosła 22, 24 lata.

Pierwszą pozycję w rankingu Toruń dzieli z Białymstokiem, który uzyskał taką samą liczbą punktów w ogólnej klasyfikacji. Podając za Gazetą Wyborczą – średnia ocena wynosi 100 procent, - jeżeli dane miasto ma wynik powyżej tej liczby oznacza to, że odbiega od średniej badanych ośrodków. Kategorie stworzono na podstawie kilkunastu pytań i danych GUS.

Miasta przyjazne seniorom, Gazeta Wyborcza

fot. Małgorzata Litwin