Do 30 czerwca br. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego można oglądać wystawę z okazji 35. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego, przygotowaną z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza.
Otwarcie wystawy poprzedziło wczoraj, tj. 27 maja br., uroczystą sesję Rady Miasta Torunia. Wśród gości wydarzenia byli m.in. Prezydenci Torunia poprzednich kadencji Jerzy Wieczorek, Wojciech Grochowski i Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Jan Adamiak, Bogdan Major, Józef Jaworski, Marian Frąckiewicz i Marcin Czyżniewski.
- 35 lat wytężonej pracy – to jest Państwa dzieło – mówił do zgromadzonych na otwarciu wystawy, ilustrującej 35 lat działania samorządu w naszym mieście Prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Czy byli to Prezydenci, Przewodniczący Rady Miasta Torunia, Radni Rady Miasta, urzędnicy, prezesi spółek miejskich, wszyscy, którzy tworzyliście samorządny Toruń od 1990 roku – te plansze świadczą dobitnie o tym, w jakim kierunku myśleliście, a myśleliście odważnie o Toruniu. (…) powstawały nowe osiedla, zmieniał się układ urbanistyczny, powstawały nowe drogi, inwestowaliśmy wszyscy w oświatę. Mówiliśmy o tym, jak bardzo ważne są spuścizna, tożsamość kulturowa i historyczna naszego miasta. Nie byłby tym, czym jest teraz zespół staromiejski, gdyby nie myślenie Państwa, że należy inwestować w budynki, w substancję, w historię, w kościoły. To wszystko jest naszą dumą i wizytówką. Wszyscy mieliśmy wpływ na kształt Torunia taki, jakim on jest dzisiaj, i nie zamyka się wcale historia naszego miasta, ona się toczy. Chciałbym zapewnić w imieniu nowego kierownictwa Urzędu Miasta Torunia, że poważnie traktujmy Wasze zobowiązania, żeby myśleć o Toruniu nieustannie, myśleć odważnie i myśleć o tym, żeby czynić Toruń miejscem przyjaznym do życia dla mieszkańców – podkreślał Prezydent Gulewski.
- Postanowiliśmy zrealizować tę wystawę, która obrazuje, jak na przestrzeni tych 35 lat zmieniało się nasze miasto i chcielibyśmy, aby ta wystawa była przede wszystkim symbolicznym hołdem dla mieszkanek i mieszkańców tego miasta, bo to przecież oni tworzą wspólnotę samorządową – mówił otwierając wystawę Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. – Często kosztem wyrzeczeń, ciężkiej pracy mieszkanek i mieszkańców, udało się przez te 35 lat budować dobrobyt naszego miasta. (…) Ta wystawa jest tak naprawdę o spełnionych marzeniach. Wróćmy na moment jeszcze do 1990 roku, gdzie urzędnicy pisali na maszynach do pisania, a telefony były luksusem – i z tego udało się zbudować strukturę samorządową, która stała się fundamentem tego państwa. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie istnienia Polski bez samorządu terytorialnego. Tak że ten wielki sukces, jaki udało się nam wszystkim wspólnie osiągnąć prze te 35 lat – jest powodem do wielkiej dumy. (…) Toruń na przestrzeni tych 35 lat zmienił się nie do poznania. To jest zasługa mieszkańców, ale też zasługa wszystkich samorządowców, też pracowników samorządowych, tych urzędników, którzy pracują na co dzień na rzecz naszego miasta. Dzisiaj, poprzez otwarcie tej wystawy, chcielibyśmy im serdecznie podziękować – dodawał.
Wystawa "35 lat samorządnego Torunia" prezentuje rozwój Torunia w różnych dziedzinach życia – od gospodarki i infrastruktury, przez kulturę i edukację, aż po zmiany w przestrzeni miejskiej. Plansze podzielone są na zagadnienia tematyczne. Pierwsze wprowadzają zwiedzających w kontekst polityczny tamtych czasów, ukazując przejście od systemu komunistycznego do demokracji i samorządności. Pokazują, jak w latach 90. przekształcano państwowe przedsiębiorstwa w miejskie jednostki organizacyjne, które dały podwaliny współczesnej działalności samorządowej.
Szczególną uwagę poświęcono przełomowym momentom w historii miasta: wpisaniu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, które zapoczątkowało proces renowacji staromiejskich kamienic, kościołów i dróg, oraz przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, co znacząco unowocześniło pracę samorządów miejskich.
Wystawa pokazuje nie tylko momenty przełomowe, ale również cały proces przemian i rozwoju – gospodarczego, przemysłowego, komunikacyjnego, kulturalnego i edukacyjnego. Dzięki porównaniom „przed i po” zwiedzający będą mogli dostrzec, jak bardzo zmieniło się miasto na przestrzeni lat i jak szybko przyzwyczajamy się do zmian, które jeszcze nie tak dawno były dla nas nowością.
Tytuł wystawy: 35 lat samorządnego Torunia
Miejsce ekspozycji: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Termin ekspozycji: 27 maja – 30 czerwca 2025 roku
Kurator: Katarzyna Pietrucka
Projekt graficzny: Krzysztof Deczyński
Tekst: Biuro Rady Miasta/Muzeum Okręgowe w Toruniu
fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0