Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. corocznie przeprowadza kilkuetapowe oczyszczanie miasta. Prace rozpoczynają się zazwyczaj od mechanicznego oczyszczania opasek przyulicznych, jezdni, parkingów, chodników i dróg rowerowych, następnie powierzchnie te są ręcznie doczyszczane.
Kolejnym i zarazem koniecznym etapem sprzątania terenów miejskich jest mechaniczny oprysk opasek przyulicznych środkiem chwastobójczym.
Ponieważ środek pobierany jest przez zielone części roślin, aby mógł skutecznie zadziałać, oprysk przeprowadzany jest po upływie ok. 2 tygodni od zakończenia mechanicznego i ręcznego oczyszczania terenu, a więc wówczas kiedy nastąpi minimalny odrost roślin, ale nie wejdą jeszcze w fazę kwitnienia.
- Każdego roku przeprowadzanie niezbędnych oprysków odbywa się z użyciem środka posiadającego wymagane zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wskazanych przez producenta, zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i tylko w określonych warunkach pogodowych: w okresie bezwietrznym i bezdeszczowym - mówi Joanna Pepłowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu - Każdorazowy oprysk planowany jest więc z uwzględnieniem bieżących warunków atmosferycznych - wyjaśnia.
W związku z powyższymi zasadami MPO sp. z o.o. każdego roku dokonuje koniecznych oprysków:
- tylko w godzinach wieczornych oraz nocnych,
- natomiast wówczas gdy temperatura otoczenia spada poniżej 5 stopni Celsjusza, a więc w sytuacji braku aktywności pszczół (pszczoły miodne i inne zapylacze rozpoczynają obloty przy temperaturze minimum 10-12 stopni Celsjusza), wykonywanie oprysku może przedłużyć się do godz. 8 rano.
Przy opryskach jest stosowany środek chwastobójczy, a nie owadobójczy, nie zawiera więc substancji przyciągających owady. Ponadto podczas oprysku chwasty rosnące na opaskach przyulicznych nie są w fazie kwitnienia, z reguły nie są również roślinami miododajnymi.
Misją Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu jest ochrona środowiska realizowana głównie poprzez prawidłową gospodarkę odpadami i edukację ekologiczną, jednak cel ten przejawia się w każdej formie działalności. Spółka współpracuje z Fundacją Leśna Droga, której celem jest przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających. W ramach działalności Fundacja prowadzi na terenie Leśnictwa Gutowo m.in. warsztaty edukujące dzieci i dorosłych jak wspierać zapylacze, zapewniając im pokarm oraz bezpieczne schronienie i zasiedlenie poprzez budowę barci.
Materiał nadesłany przez MPO sp. z o.o w Toruniu