Toruń oczekuje demokratycznych zasad w kształtowaniu porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Toruńską koncepcję przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Do porozumienia dojść musi. Do prac nad tym porozumienie po raz kolejny wzywam władze Bydgoszczy – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Po raz kolejny proszę, aby wypracowano taki system funkcjonowania ZIT-u metropolitarnego w naszym województwie, aby był to system demokratyczny, wypracowany w drodze konsensusu, a nie narzucony. Żadna z gmin, które będą w obszarze funkcjonalnym nie powinny być „pozostałymi” lecz partnerskimi gminami. To jest możliwe do osiągnięcia. I to trzeba osiągnąć. W pełni deklaruję możliwość dyskusji i zabiegania o takie rozwiązania, które pozwolą realizować strategię ZIT-u.

Wykaz różnic zawartych w projektach porozumień:

Bydgoszcz

Toruń

Obszar

Bydgoszcz w projekcie porozumienia wskazuje dwa obszary funkcjonalne: Bydgoski Obszar Funkcjonalny i Toruński Obszar Funkcjonalny. Bydgoski Obszar Funkcjonalny mają tworzyć wszystkie gminy z powiatu bydgoskiego oraz dodatkowo Szubin i Łabiszyn. Toruński Obszar Funkcjonalny ma być pozbawiony gmin z powiatu toruńskiego: miasta Chełmża, gminy Chełmża i gminy Czernikowo, dodatkowo ma obejmować Kowalewo Pomorskie.

Toruń, zgodnie z „Umową Partnerstwa" domaga się utworzenia jednego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia, który uwzględni cały powiat bydgoski, Szubin i Łabiszyn, powiat toruński, jak i jednostki funkcjonalnie powiązane z GMT, tj. Kowalewo Pomorskie, Miasto Ciechocinek oraz Miasto i Gminę Aleksandrów Kujawski.

Finansowanie projektów

Podział środków finansowych na realizację projektów w ramach ZIT – proporcjonalnie do liczby mieszkańców Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, na dzień 31.12.2012 r. (dane GUS).

Udział poszczególnych sygnatariuszy w środkach finansowych na realizację ZIT wynika z przyjętej Strategii ZIT – na podstawie zgłoszonych projektów. Dopuszcza się możliwość przypisania części środków dla sygnatariuszy Porozumienia w sposób stały, wg liczby ludności, jednak nie więcej niż 50% kwoty ogółem.

Komitet sterujący

• Przewodniczącym Komitetu Sterującego jest Prezydent Miasta Bydgoszczy.

• Zastępcą Przewodniczącego Komitetu Sterującego jest Prezydent Miasta Torunia.

• Przewodniczącym Komitetu Sterującego są kolejno przedstawiciele sygnatariuszy Porozumienia ZIT przez pełną ilość miesięcy wynikających z czasu trwania Porozumienia podzielonego przez ilość sygnatariuszy.

• Stałymi Zastępcami Przewodniczącego Komitetu Sterującego są Starostowie powiatów; z terenu których wszystkie jednostki samorządu terytorialnego wchodzą w skład obszaru funkcjonalnego.

Podejmowanie decyzji

• Komitet sterujący podejmuje decyzje zgodnie z systemem „podwójnej większości”, tj. by dokument został zatwierdzony musi zdobyć 2 rodzaje większości: większość sygnatariuszy Porozumienia oraz większość łącznej liczby ludności BOF i TOF.

• Zgodnie z systemem „podwójnej większości" uchwały KS zostaną przyjęte, jeśli ustanowi je co najmniej 50% sygnatariuszy, reprezentujących co najmniej 60% ludności BOF i TOF.

• Skład Komitetu Sterującego oraz decyzje w ramach Komitetu, w tym szczególnie dotyczące Strategii ZIT, zapadają w drodze konsensusu.

• W przypadku nieuzyskania rozstrzygnięcia, w niezbędnych kwestiach odbywa się głosowanie „podwójne większościowe” uwzględniające uzyskanie poparcia co najmniej 50% + 1 pełnego składu sygnatariuszy oraz reprezentujących co najmniej 2/3 ludności obszaru funkcjonalnego.

Zarząd ZIT

• Przewodniczącym Zarządu ZIT jest Prezydent Miasta Bydgoszczy.

• Zastępcą Przewodniczącego Zarządu ZIT jest Prezydent Miasta Torunia.

• 6 Członków Zarządu - przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, będących sygnatariuszami Porozumienia (4 przedstawicieli z Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i 2 przedstawicieli z Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego).

• Członkowie Zarządu zostaną wybrani spośród członków KS.

• W skład Zarządu ZIT MOF BiT wchodzi nie więcej niż 11 członków wybranych spośród sygnatariuszy Porozumienia. Zarząd wybierany jest w drodze głosowania „podwójnego większościowego", uwzględniającego uzyskanie poparcia co najmniej 50% + 1 pełnego składu sygnatariuszy oraz reprezentujących co najmniej 2/3 ludności obszaru funkcjonalnego. Przewodniczący Zarządu - wybrany w drodze głosowania „podwójnego większościowego".

• Zastępcy lub Zastępca Przewodniczącego Zarządu – dwaj przedstawiciele miast wojewódzkich lub jeden jeżeli drugi z nich zostanie wybrany jako Przewodniczący.

Siedziba

Siedziba oraz obsługa administracyjna Związku ZIT znajduje się w Bydgoszczy, w ramach struktur organizacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Siedziba Związku ZIT oraz obsługa administracyjna znajduje się w Bydgoszczy, w ramach struktur organizacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. Dla potrzeb funkcjonalnych filia Związku ZIT znajduje się w Toruniu; w ramach struktur organizacyjnych Urzędu Miasta Torunia.


Do pobrania: