Pełna teatralnej magii, pozytywnych emocji i sztuki na najwyższym poziomie - taka była tegoroczna majówka w Toruniu!
Kurtyna opadła. Długi weekend majowy 2025 roku przechodzi do historii. W naszych wspomnieniach pozostaną nie tylko 8-metrowe żyrafy spacerujące po toruńskiej starówce, ale przede wszystkim klimat miasta zmienionego w teatr.
Atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych czekały każdym kroku. Na Rynku Staromiejskim zobaczyliśmy tradycyjny teatr japoński w nowoczesnym wydaniu oraz szalonego włoskiego marionetkarza, w którego rękach drewniane lalki wydawały się pełne życia. Podziwialiśmy sprawność akrobatów na placu Rapackiego, a nad Wisłą bawili nas niesforni kucharze i pewna dama, której wakacje nie poszły zgodnie z planem.
Dzieci miały do dyspozycji własne miasteczko na Rynku Nowomiejskim. Mogły spróbować sztuki cyrkowej spacerując na linie, próbując utrzymać równowagę na szczudłach i ćwicząc żonglerkę. Wszystko w bezpiecznej wersji dla poczatkujących przy asyście profesjonalistów.
Największe emocje wzbudzały oczywiście wieczorne pokazy. Operowe widowisko Les Girafes przyciągnęło na toruńską starówkę tłumy. W końcu nie codzienne można zobaczyć ogromne czerwone żyrafy w towarzystwie śpiewającej divy i kilkudziesięciu błaznów przemierzających ulice miasta w niesamowitej artystycznej oprawie.
W finale ostatniego dnia festiwalu spotkaliśmy się w Fosie Zamkowej, aby rodzinnie przeżyć kosmiczną przygodę podróżników, którzy zamiast na Neptunie, znaleźli się na Ziemi.
W sumie od 30 kwietnia do 3 maja br. dla mieszkańców i gości naszego miasta przygotowano kilkadziesiąt spektakli, pokazów i imponujących widowisk.
Toruńska majówka przyniosła jednak nie tylko emocje ze świata sztuki teatralnej.
Na Rynku Staromiejskim i Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, w asyście pododdziałów Garnizonu Toruń, husarii i Orkiestry Wojskowej uczciliśmy dzień Flagi RP i świętowaliśmy 234. rocznicę uchwalenia Kosntytucji 3 Maja. Torunianie całymi rodzinami wzięli udział w rajdzie rowerowym „Pod biało-czerwoną” na trasie Bulwar Filadelfijski-Barbarka. A wieczorami w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki publiczność kontemplowała pierwsze koncerty rozpoczynającego się 32. Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica.
Zadbaliśmy o komfort i bezpieczeństwo uczestników toruńskiej majówki dzięki wprowadzonej od 30 kwietnia – do 4 maja weekendowej organizacji ruchu na toruńskim bulwarze. Odcinek od Ślimaka Getyńskiego do ul. Łaziennej zmienił się turystyczny deptak, który poszerzył przestrzeń spacerową Zespołu Staromiejskiego. To rozwiązanie będzie wdrażane we wszystkie weekendy aż do końca sierpnia br.
Przez cały czas byliśmy z Wami także w serwisach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, YouTubie, TikToku i stronie torun.pl na bieżąco informując Was o atrakcjach toruńskiej majówki.
„Cudowne widowisko. Toruń jak zawsze zachwyca”, „Sztos! W końcu coś, co stworzyli ludzie i w tym uczestniczą! Brawo!” „Kocham teatry uliczne” – to tylko niektóre z tysięcy pozytywnych reakcji i setek komentarzy, które pojawiły się pod naszymi postami.
Dziękujemy wszystkim, którzy majowy weekend zdecydowali się spędzić w Toruniu. Do zobaczenia!
UMT 2025, autor: Julia Marszewska, licencja: CC BY-NC 4.0