Toruń pożegna stary rok i przywita nowy podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów z Telewizją Polsat. Przygotowaliśmy pakiet z najważniejszymi informacjami dotyczącymi organizacji ruchu wokół Zespołu Staromiejskiego, funkcjonowania komunikacji miejskiej, parkingów oraz bezpieczeństwa.

Na scenie, która już buduje się na Rynku Staromiejskim, zagrają m.in. Kayah, Lady Pank, Kombii, Grzegorz Hyży, Golec uOrkiestra, Enej, Doda, Oskar Cyms, Bum Bum Orkiestar, Boys, Karol Kolorek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Nykiel, Skolim, Smolasty, Roxie Węgiel, Anna Wyszkoni, Julia Żugaj (jedna z prowadzących imprezę), Vix.N, Zenon Martyniuk, Maryla Rodowicz czy też pochodzący z Torunia Sławek Uniatowski.

- Bezpieczeństwo uczestników wydarzenia jest naszym absolutnym priorytetem. Współpracujemy z Policją, Straż Pożarną, Strażą Miejską, służbami medycznymi oraz organizatorem, aby zadbać o każdy szczegół, który pozwoli mieszkańcom i gościom bawić się w komfortowych warunkach. Apelujemy, aby przyjeżdżając do Torunia bawić się z głową, dbać o swoje bezpieczeństwo, ale także współuczestników wydarzenia – podkreśla Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

- Dziękuję Telewizji Polsat i Pani Ninie Terentiew za zaufanie. Chcę też szczególnie podziękować wszystkim zaangażowanym służbom organizacyjnym, bo to na prezydencie i władzach miasta spoczywa  ogrom odpowiedzialności i obowiązków. To duże wyzwanie logistyczne. Wiem, że wydarzenie wywołuje pytania, bo to przecież ogromna scena, a starówka nie jest z gumy i może pomieścić taką (ok. 10 tys. osób – przyp. red.), a nie inną liczbę uczestników. Sądzę jednak, że przeważają atuty: niesamowity klimat i ta perspektywa pokazania miasta. Liczę także na promocję województwa – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Śmiało mogę powiedzieć, że jest to największe przedsięwzięcie logistyczne w historii imprez rozrywkowych Torunia. Myślę, że mogę to powiedzieć też jako osoba, która organizuje od 25 lat koncerty, duże eventy i wydarzenia. Na Rynku Staromiejskim pracujemy już od listopada, bo musieliśmy przewieźć ciężkie konstrukcje zanim rozpoczął się jarmark. Akurat tak się złożyło, że dwie duże imprezy zajmujące dużą powierzchnię zbiegły się w czasie, ale na szczęście układa nam się ta współpraca tak, że bez przeszkód prowadzony jest jarmark, jak i nasze prace – dodaje Wojciech Zaguła, producent wykonawczy – firma SOS Music, która jest organizatorem wydarzenia.

Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące organizacji Sylwestrowej Mocy Przebojów 2024 w Toruniu:

Bezpieczeństwo

Przy organizacji Sylwestrowej Mocy Przebojów zastosowano środki bezpieczeństwa adekwatne do charakteru i rangi wydarzenia.

Publiczność będzie wpuszczana na teren imprezy masowej od godz. 17:00 w dniu 31.12.2024 roku. Tutaj warto wiedzieć, że teren imprezy masowej (wygrodzony płotkami zaporowymi) obejmuje: Rynek Staromiejski, ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Szewskiej do ul. Fosa Staromiejska), ul. Żeglarska (na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Św. Jana), ul. Różana (na odcinku od Rynku Staromiejskiego do ul. Piekary):

  1. wyznaczony teren Rynku Staromiejskiego przeznaczony będzie podczas imprezy masowej dla osób uczestniczących w imprezie masowej (dla publiczności).
  2. wyznaczony teren Rynku Staromiejskiego wykorzystany będzie podczas imprezy masowej jako pas techniczny dla: ewentualnego przemieszczania się służb ratowniczych i Policji, dojścia mieszkańców (i ich gości) do swoich lokali mieszkalnych znajdujących się w kamienicach przy Rynku Staromiejskim, dojścia osób do lokali gastronomicznych znajdujących się w kamienicach przy Rynku Staromiejskim. Pas techniczny to teren przy kamienicach na Rynku Staromiejskim. Z terenu pasa technicznego na Rynku Staromiejskim nie można obserwować koncertu, musi być drożny dla służb ratowniczych i Policji.
  3. ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Szewskiej do ul. Fosa Staromiejska) podczas imprezy masowej wykorzystana będzie jako droga ewakuacyjna oraz droga dojazdowa dla służb ratowniczych. Chodniki po obu stronach ul. Chełmińskiej (na odcinku od ul. Szewskiej do ul. Fosa Staromiejska) nie stanowią terenu imprezy masowej.
  4. ul. Żeglarska (na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Św. Jana) podczas imprezy masowej wykorzystana będzie jako droga ewakuacyjna oraz droga dojazdowa dla służb ratowniczych. Chodniki po obu stronach ul. Żeglarskiej (na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Św. Jana) nie stanowią terenu imprezy masowej.

Ul. Różana (na odcinku od Rynku Staromiejskiego do ul. Piekary) podczas imprezy masowej wykorzystana będzie jako zaplecze techniczne dla imprezy masowej. Przewidziano 4 główne wejścia na teren imprezy masowej od ul. Chełmińskiej, Szewskiej, Szerokiej i Żeglarskiej. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły wejść na teren imprezy masowej od strony ul. Panny Marii.

Przy wejściu na teren imprezy masowej będą działały dwa punkty informacyjne – od strony ul. Chełmińskiej oraz ul. Żeglarskiej/Szerokiej – będzie w nich można uzyskać informacje dotyczące wydarzenia, a rodzice będą mogli pobrać naklejki, które będzie można przykleić na kurtce dziecka (z możliwością udostępnienia telefonu), aby – w przypadku zagubienie dziecka – łatwiej było je odnaleźć.

W strefie przeznaczonej dla publiczności będzie mogło przebywać do 10 000 osób. Będzie wprowadzony system liczenia publiczności, umożliwiający kontrolowanie bieżącej liczby osób na terenie imprezy masowej przeznaczonej dla publiczności. Nie przewiduje się stosowania siedzeń dla widzów.

Ze względów bezpieczeństwa uczestników wydarzenia na ul. Chełmińskiej i ul. Królowej Jadwigi będą zlokalizowane blokady autobusowe.

Punkty medyczne będą zlokalizowane na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w CK Dwór Artusa oraz przy kościele Najświętszej Marii Panny. Na terenie imprezy masowej będą poruszały się piesze patrole ratowników medycznych. Na miejscu będą również 4 karetki dedykowane na potrzeby imprezy. Natomiast na potrzeby miasta Torunia są zabezpieczone zespoły ratownictwa.

Przewiduje się stacjonowanie trzech pojazdów pożarniczych w pobliżu terenu imprezy masowej z czego jeden na ul. Panny Marii oraz dwa na ul. Żeglarskiej.

Dla osób z niepełnosprawnościami będzie wydzielony sektor na terenie imprezy masowej.

Nie będzie fajerwerków – partner TV Polsat przygotował specjalny podniebny pokaz dronów, który będą mogli zobaczyć widzowie przed telewizorami. 

Ważne: zabrania się wnoszenia i posiadania w trakcie imprezy: broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. 

Na terenie imprezy obowiązuje zakaz: wprowadzania psów i innych zwierząt,  prowadzenia bez autoryzacji organizatora jakiejkolwiek działalności handlowej lub innej zarobkowej, nagrywania koncertu za pomocą profesjonalnego sprzętu do utrwalania dźwięku i obrazu, lotów dronami i innymi statkami powietrznymi z napędem. 

Plan sytuacyjny - zbliżenie na Rynek StaromiejskiPlan sytuacyjny Zespół Staromiejski

Zasady poruszania się w strefie imprezy masowej

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zadbało o to, aby okoliczni mieszkańcy, właściciele lokali i ich goście mogli poruszać się w strefie imprezy masowej podczas realizacji wydarzenia. 

W strefie imprezy masowej sklepy/lokale gastronomiczne będą działały z kontrolowanym  dostępem tzn.  wokół rynku zostanie wyznaczona opaska o szerokości 4 metrów bez udziału publiczności. Osoby chcące wejść do restauracji/sklepy, mieszkania, czy apartamentu przy Rynku będą musiały wejść do opaski poprzez specjalne wejścia zlokalizowane na każdej z pierzei rynku i zadeklarować do którego lokalu się udają. Następnie ochrona organizatora wydarzenia doprowadzi taka osobę do deklarowanego punktu. Po wyjściu z lokalu ochrona także odprowadzi gości do wyjścia  z opaski wokół rynku. W dystrybucji są już specjalne opaski które BTCM przekazuje włościanom lokali w celu udostępnienia swoim gościom (5 tys. opasek).

Wyjście ze strefy imprezy masowej będzie możliwe w każdym momencie wydarzenia, podobnie jak wyjście i wejście do lokalu/mieszkania. W każdej chwili będzie możliwy powrót do strefy nieudostępnionej dla publiczności. Powrót do ścisłej strefy imprezy masowej będzie możliwy tylko pod warunkiem nieprzekroczenia maksymalnego wypełnienia strefy.

Dostęp do lokali (mieszkań. sklepów, restauracji, apartamentów) znajdujących się poza wyznaczonymi granicami imprezy masowej i ulic przylegających do rynku nie będzie utrudniony.  Warto jednak zwrócić uwagę na brak możliwości bezpośredniego dojazdu na niektóre ulice od godz. 9.00.

Organizacja ruchu

31 grudnia od godz. 9:00 nie będzie możliwy wjazd w obszar Zespołu Staromiejskiego: 

  • od strony al. Jana Pawła II (plac Artylerii) w ulicę Fosa Staromiejska i Wały gen. Sikorskiego; 
  • od placu Teatralnego w ulicę Fosa Staromiejska i Piekary.

Będą mogli wjeżdżać kierowcy posiadający zezwolenie MZD, abonamenty oraz osoby dojeżdżające do miejsc parkingowych przy posesjach, w tym goście hotelowi.

Kierowcy jadący od strony pl. Niepodległości będą mieli możliwości skręcenia w ulicę Wały gen. Sikorskiego.

Kierowcy zjeżdżający z mostu drogowego im. J. Piłsudskiego w Ślimak Getyński, będą mogli dojechać tylko do ul. Popiełuszki i Chopina.

Na skrzyżowaniu Fosy Staromiejskiej i Horzycy ustawiona będzie zapora. Będzie przy niej patrol Straży Miejskiej, który będzie przepuszczał tylko osoby uprawnione tj. z zezwoleniem MZD, posiadające abonamenty, dojeżdżające do miejsc parkingowych przy posesjach, w tym goście hotelowi. Wjazd będzie możliwy do godziny 15.00. Od godziny 15.00 całkowity zakaz wjazdu, za wyjątkiem służb ratowniczych.

Wjazd na starówkę, przez całą dobę, będzie możliwy od strony ul. Wały gen. Sikorskiego, ulicą Dominikańską do ul. Wysokiej, potem do ul. Prostej. Pozostała część starówki będzie wyłączona z ruchu od godziny 9.00. Dotyczy to ulic: Małe Garbary, Zaułek Prosowy, Most Pauliński, Strumykowej, Szewskiej, Podmurnej i Szczytnej,

Bulwar Filadelfijski będzie zamknięty od godziny 9.00, przy czym na odcinku od wjazdu w ulicę Wola Zamkowa do ul. Mostowej, będą mogli wjeżdżać kierowcy posiadający zezwolenie MZD, abonamenty oraz osoby dojeżdżające do miejsc parkingowych przy posesjach, w tym goście hotelowi. Wjazd ten będzie możliwy do godziny 15.00, o wjeździe decydować będą Strażnicy Miejscy. Po godzinie 15.00 żadne osoby nie będą wpuszczane. 

Z kolei na odcinku od ul. Łaziennej do Ślimaka Getyńskiego Bulwar Filadelfijski będzie całkowicie zamknięty.

Wyjazd aut z Zespołu Staromiejskiego zaplanowano ulicą Rabiańską, św. Jana i Łazienną w lewo do Bulwaru Filadelfijskiego.

Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do godz. 3:00-4:00 w dniu 1 stycznia 2025 r. w zależności od sytuacji. Decyzję o zmianach będzie podejmowała Policja. 

Prosimy o stosowanie się do poleceń służb, które będą na miejscu.

Organizacja ruchu w sylwestra

Komunikacja miejska

31 grudnia od godz. 18.00 do 4.00 w dniu 1 stycznia 2025 r. przejazdy komunikacją są nieodpłatne.

  • Do godziny 20:30 komunikacja miejska funkcjonuje jak w każdy dzień tygodnia. 
  • W związku z wydarzeniem ograniczenia sylwestrowe będą utrzymane tylko na liniach nr 29, 34 i 40.
  • Od godz. 22.30 zostaną uruchomione pierwsze dodatkowe kursy odwozowe.
  • Główne punkty odjazdów zlokalizowane są na Al. Solidarności i Wałach gen. Sikorskiego.
  • Zachęcamy do wsiadania na przystankach pośrednich: Plac Rapackiego, Plac św. Katarzyny.
  • Uruchamiamy 6 linii autobusowych oznaczonych symbolami: C – Czerniewice, G – Grudziądzka parking, P – Podgórz, Poznańska TTBS, R – Rubinkowo, Bielawy, S – Stawki, Podgórz i W – Wrzosy.
  • Uruchomimy dodatkowe kursy tramwajów linii 1 i 5 (11 kursów) z Wałów gen. Sikorskiego w kierunku pętli Olimpijska, linii 9 (11 kursów) z Al. Solidarności w kierunku pętli Heweliusza oraz 5 kursów linii nr 7 z Al. Solidarności w kierunku pętli Wschodnia.
  • Odjazdy dodatkowych tramwajów linii 1 i 5 ruszą od godz. 23:19 i będą odjeżdżały średnio co 5-10 minut w kierunku pętli Olimpijska.
  • Dodatkowe tramwaje linii nr 9 w kierunku pętli Heweliusza ruszą od godz. 23:04 i będę odjeżdżały średnio co 15-20 minut.
  • Tramwaje linii nr 7 w kierunku pętli Wschodnia ruszą o godz. 23:00 z częstotliwością co pół godziny.
  • W kierunku pętli Nad Strugą będzie realizowanych 16 kursów od godz. 23:00 (poza dodatkową linią R, także linie nocne N91 i N94).
  • W kierunku pętli na Wrzosy będzie 9 kursów od godz. 23:10 (poza dodatkową linią W, także linia nocna N93).
  • W kierunku parkingu przy CH Kometa będą 3 kursy linii G. Pierwszy o godz. 23:40, co 30 minut.
  • W kierunku Czerniewic 9 kursów od godz. 23:00, średnio co pół godziny (dodatkowa linia C i linia nocna N93).
  • W kierunku Stawek 12 kursów dodatkowej linii S. Pierwszy autobus wyjdzie o godz. 23:15, z częstotliwością ok. 20 minut.
  • W kierunku pętli Poznańska będzie 10 kursów linii P. Pierwszy odjazd o godz. 23:05, z częstotliwością ok. 25 minut.
  • Spodziewamy się, że największy potok uczestników opuszczających koncert będzie miał miejsce po toaście noworocznym oraz po zakończeniu koncertu ok. godz. 00:30.
  • Musimy liczyć się z tym, że w związku ze zwiększonym natężeniem ruchu po północy, po zakończeniu koncertu mogą wystąpić czasowe opóźnienie na trasie.
MZK na SylwestraMZK na Sylwestra

Dodatkowe pociągi regionalne

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uruchomi specjalne pociągi regionalne, które po zakończeniu wydarzenia ułatwią gościom spoza Torunia powrót do domu. Poniżej rozkład pociągów:

Dodatkowe pociągi regionalne
  • Dojazd do Dworca Głównego autobusami linii nr C i S. 
  • Dojazd do Dworca Toruń Miasto tramwajami linii nr 1 i 5.
  • Dojście piesze z Rynku Staromiejskiego 1,7 km – ok. 17 min.                

Parkingi

Przygotowanych zostanie 19 parkingów w różnych lokalizacjach Torunia, które dysponują łącznie 4629 miejscami postojowymi.

Dostępne będą m.in. parkingi Park&Ride przy ul. Olimpijskiej i Dziewulskiego, przy placu św. Katarzyny, parking CKK Jordanki, parking pod mostem na Bulwarze Filadelfijskim oraz na placu Cyrkowym.

Bilety parkingowe P&R uprawniają do korzystania z parkingów, ale także przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej – 31 grudnia parkowanie, tak jak i przejazd komunikacją, są bezpłatne.

Najwięcej miejsc parkingowych będzie dostępnych przy Centrum Handlowym Kometa przy ul. Grudziądzkiej (833 miejsca), przy Motoarenie (600, ul. Pera Jonssona 7), przy Arenie Toruń (446 parking podziemny + 295 parking zewnętrzny + 20 miejsc dla autobusów, ul. gen. J. Bema 73-89), przy galerii Copernicus (460, ul. Zółkiewskiego 15), przy placu św. Katarzyny (287) oraz przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (250, ul. Wileńska).

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0