31 lipca zainaugurowano w Toruniu i Pile Polską Symulowaną Misję Marsjańską. To pierwszy tego typu projekt realizowany na terenie Polski.
Misja analogowa, która rozpoczęła się 31 lipca a zakończy 14 sierpnia, to symulacja maksymalnie zbliżona do prawdziwej, załogowej wyprawy kosmicznej, przeprowadzana w środowisku, które odzwierciedla warunki misji międzyplanetarnej ( jak np. surowe otoczenie czy izolacja). Projekty tego typu realizowane są przez największe agencje kosmiczne, a w ostatnich latach przeprowadzono między innymi europejsko-rosyjską misję MARS 500, czy też misję na Hawajach, ulokowanej na zboczach wulkanu Manua Loa.
W inauguracji misji w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niebo, kosmos, astronomia – to słowa, które w Toruniu trafiają na podatną glebę. W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, który jako jeden z pierwszy spojrzał uważnie w niebo. W Toruniu znajduje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika, dla którego astronomia i radioastronomia to prestiżowe działy nauczania. Mieszczą się również tutaj dwie instytucje: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy o charakterze edukacyjno-ponzawczym, a także Toruński Inkubator Technologiczny, w którym działa 80 firm, z których kilka nastawionych jest na eksplorację kosmosu. Dzięki tym firmom kilka dni temu podpisaliśmy list intencyjny dla utworzenia tutaj Regionalnego Centrum Eksperckiego SST, które ma zajmować się monitorowaniem satelitów i kosmicznych śmieci. Dzisiaj zaś w Toruniu i w Pile inaugurowana jest Symulowana Misja Marsjańska PMAS 2017, której centrum kontroli jest właśnie tutaj, w Toruniu. Życzę Państwu powodzenia w tych działaniach i owocnej misji - życzył uczestnikom przedsięwzięcia.
Misje analogowe stanowią niezbędną cześć przygotowań do przyszłych misji kosmicznych, ponieważ zapewniają stosunkowo niskie ryzyko i są niedrogim sposobem testowania urządzeń i procedur w symulowanym środowisku.
Toruńska firma ABM Space gości międzynarodowy zespół symulujący załogową misję na Marsa – PMAS 2017, organizowaną przez The Space Generation Advisory Council (SEPG) działającą na rzecz ONZ w ramach Program Zastosowań Przestrzeni Kosmicznej.
SPEG jest pozarządową organizacją reprezentowaną przez grupę studentów oraz młodych profesjonalistów z dziedziny astronautyki, przemysłu i środowisk akademickich.
W siedzibie ABM Space w Toruniu zorganizowane zostało Centrum Kontroli Misji, zarządzające przebiegiem misji w habitacie marsjańskim w Pile. Jest to pierwszy taki projekt na terenie Polski, jednak nie po raz pierwszy Polacy aktywnie uczestniczą w takim przedsięwzięciu. Od wielu lat przy współpracy z Mars Society i Mars Society Polska, inżynierowe z ABM, a także naukowcy z polskich placówek i organizacji pozarządowych uczestniczą w symulacjach misji załogowych i bezzałogowych, organizowanych w bazach MDRS (Utah) i FMARS (Devon Island), na Saharze, w Alpach, czy też w ramach konkursów łazików marsjańskich.
Założenia misji:
- przetestowanie aspektów z obszarów związanych z interakcją człowiek-maszyna oraz pracami w terenie,
- zbadanie psychologicznych efektów izolacji,
- zbadanie wzrostu różnych gatunków roślin na glebie, która symuluje tą występującą na Czerwonej Planecie,
- zbadanie wydajności astronautów podczas geologicznych badań terenowych (pobieranie i mapowanie próbek skalnych, pomiary poziomu właściwości magnetycznych, promieniowania, hydratacji i krystalizacji w badanych skałach) prowadzonych w trudnych warunkach,
- sprawdzenie wykorzystania drukarek 3D,
- przetestowanie inteligentnych czujników medycznych, inteligentnych ubrań oraz łazików, które mają na celu wesprzeć działania astronautów.
Honorowy patronat nad rozpoczęciem misji objęli Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia i Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.