Stadion Miejski stał się areną 14. Toruńskiej Olimpiady Osób z Niepełnosprawnościami.
W sobotę 24 maja 2025 r. na Stadionie Miejskim rozegrane zostały prawdziwe igrzyska olimpijskie – był przemarsz reprezentacji sportowych, zapalenie znicza, wciągnięcie flagi na maszt przy dźwiękach hymny narodowego. Tak wyglądało otwarcie 14. Toruńskiej Olimpiady Osób z Niepełnosprawnościami, której organizatorami są Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu przy współpracy z Gminą Miasta Toruń. Podkreślić należy, że na to przedsięwzięcie przeznaczono środki pozyskane ze sprzedaży zaproszeń na XV Bal Sportowca.
Uczestników wydarzenia powitał zastępca prezydenta miasta Adam Szponka, podkreślając, że zwycięzcą Toruńskiej Olimpiady jest każdy startujący, ponieważ pokonuje swoje ograniczenia i oddaje się pasji, jaką jest sport. Na potwierdzenie tych słów każdy uczestnik otrzymał złoty medal.
Na Stadionie Miejskim oraz w innych obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu oraz Centrum Wspinaczkowym GATO, które są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rozegrano kilkanaście konkurencji, takich jak konkurencje lekkoatletyczne, piłka nożna, tenis stołowy, konkurencje siłowe, pływanie, wioślarstwo halowe, boule, wspinaczka i wiele innych. Udział w zawodach wzięło ponad 500 osób z regionu.
Celem Olimpiady jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mają prawo do uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym, sportowym, odpowiednio do swoich potrzeb i zainteresowań, bez względu na status społeczny. Stowarzyszanie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń chce przeciwdziałać w obszarze wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych poprzez sport, który łączy ludzi; nie zaś traktowania tematu niepełnosprawności, jako temat tabu. Olimpiada zakłada udział w zawodach ludzi, którzy, na co dzień zmagają się z pokonywaniem i zwyciężaniem samego siebie i swoich słabości oraz umożliwi niepełnosprawnym utrzymanie sprawności fizycznej, wzmocni poczucie własnej wartości osoby niepełnosprawnej oraz poprawi jej kondycję psychiczną. Coroczna organizacja paraolimpiady motywuje osoby niepełnosprawne do regularnych ćwiczeń zmniejszając dzięki temu ich marginalizację społeczną.
Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0