W dniach 21–23 maja w Toruniu po raz dwunasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych spotkań naukowych, kulturalnych i gospodarczych w Europie Środkowej, poświęconych Azji. Tegoroczna edycja pod hasłem „Building Bridges: Variety of Models for International Cooperation and Imagined Future” przyciąga imponującą liczbę uczestników i cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony środowisk akademickich, biznesowych oraz dyplomatycznych.
Uroczyste otwarcie Kongresu odbyło się w dniu 22 maja o godzinie 10:30 w Sali Mieszczańskiej Toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, który również wziął udział w jego inauguracji.
Prezydent Torunia wyraził radość z faktu, że to właśnie Toruń ponownie stał się gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia, które stwarza przestrzeń do dialogu, budowania relacji i poruszania zarówno wielkich kwestii geopolitycznych, jak i spraw codziennych, istotnych dla współpracy międzynarodowej. Podkreślił również wagę bezpośrednich spotkań i rozmów, które sprzyjają tworzeniu trwałych mostów międzykulturowych.
W wydarzeniu biorą udział liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z krajów azjatyckich. W gronie honorowych gości znaleźli się m.in.: JE Amirsaid Agzamkhodjaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce – Gość Honorowy Kongresu, JE dr Hossein Gharibi, Ambasador Islamskiej Republiki Iranu, JE Nargiz Gurbanova, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce, JE Ha Hoang Hai, Ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
Wśród Gości Honorowych konferencji znaleźli się m.in.: Paweł Gulewski Prezydent Miasta Torunia, Michał Koniuch Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Juliusz Gojło Naczelnik Wydziału w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, prof. dr hab. Andrzej Tretyn Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ewa Dębicka Ekspert w Departamencie Wsparcia Regionalnego PAIH.
Kongres, który dwunasty raz gromadzi ekspertów z całego świata, nie tylko umożliwia wymianę wiedzy, lecz także realnie przyczynia się do budowania relacji pomiędzy Polską a krajami Azji. Liczne panele dyskusyjne, seminaria, wystawy, prezentacje filmowe oraz spotkania networkingowe stworzyły okazję do nawiązywania nowych kontaktów oraz inicjowania współpracy międzysektorowej.
Dzięki takim inicjatywom Toruń umacnia swoją pozycję jako ważny ośrodek debaty o przyszłości współpracy z krajami Azji, stając się mostem łączącym Europę ze Wschodem.
Tekst: Centrum Wsparcia Biznesu
Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0