Tradycja, uczciwość, odpowiedzialność na pokolenia. Oto najbardziej dochodowe rodzinne biznesy w Toruniu. Według rankingu "Najcenniejszych Firm Rodzinnych" opracowanego przez Dun & Bradstreet we współpracy z redakcją „Forbesa”, toruńskie firmy rodzinne radzą sobie świetnie.
828 tys. firm działających w Polsce deklaruje, że są przedsiębiorstwami rodzinnymi. Przynoszą one gospodarce rocznie 322 mld złotych - wynika z raportu „Firma rodzinna to marka" Instytutu Biznesu Rodzinnego. Ranking Firm Rodzinnych „Forbesa” to zestawienie przedsiębiorstw wiarygodnych, rzetelnych i transparentnych, aktywnie wspierających rozwój społeczności lokalnej i będących w regionie najbardziej dynamicznymi w rozwoju firmami. Firmy klasyfikowane są w dwóch kategoriach: z przychodami do 100 mln zł rocznie oraz powyżej tej kwoty.
Wśród najcenniejszych firm w województwie kujawsko-pomorskim (z przychodami powyżej 100 mln zł) znalazło się 5 toruńskich biznesów familijnych. Najwyżej (2. miejsce w regionie) sklasyfikowano przedsiębiorstwo Neuca SA. W trzeciej dziesiątce znalazły się także firmy: Invest Tech, Pak, Bednarscy i Firma Tank.
Wśród najcenniejszych kujawsko-pomorskich firm rodzinnych z przychodami poniżej 100 mln złotych znalazło się 29 przedsięwzięć biznesowych z Torunia. Na 4. miejscu sklasyfikowano firmę Sorimex. Na liście znalazły się także Kreator, Eurohansa, Pres Gamma, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex, Crystal, Mentor Sa, Arpol Motor Company, Proxima, Rick, Torimpex Trade, FST Management, Firma Handlowa Błażex, Paluszek, Baza, Veyna Weyna, Mak, Hitor, Hanza, Piekarnia Bartkowcy, Zakład Przerobu Złomu Czyżykowski Stec, Combinath, Świstowski, Firma Handlowa T B Gajtkowscy W Krajewski, Pasieka, Infocomp, Euro Drób, Inter Broker i Wabud.
Do wzięcia udziału w Forum Firm Rodzinnych zaproszono wszystkie firmy, które na potrzeby projektu definiuje się jako przedsiębiorstwo, gdzie:
• przynajmniej dwóch udziałowców łączą więzy rodzinne oraz w ich posiadaniu znajduje się minimum 50 proc. + 1 udział,
• na rynku istnieje nieprzerwanie od 15 lat,
• w roku 2019 wykazało się przychodem nie mniejszym niż 12 mln zł netto,
• regularnie w ostatnich latach wykazuje się dodatnim wynikiem finansowym,
• niebędące w upadłości i likwidacji,
• będące w dobrej kondycji finansowej,
• cieszące się nieposzlakowaną opinią.
Wartość przedsiębiorstw (W) jest średnią ważoną ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd) według wzoru: ŚW = (Wm + 2Wd) / 3.
Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to z kolei średnia zysków z lat 2016-2020. Wycena wartości nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2020 r.
Kujawsko-pomorskie. Najcenniejsze polskie firmy rodzinne z przychodami powyżej 100 mln złotych:
2. Neuca SA - 661 613 642
22. Invest Tech sp. z o.o. - 34 557 533
23. Firma Handlowo-Produkcyjna Pak sp. z o.o. - 34 060 556
28. Bednarscy sp.j. - 21 310 882
29. Firma Tank Sp.J. W. Konczalski M. Konczalski - 19 635 906
>>> Przejdź do listy najcenniejszych polskich firm rodzinnych z przychodami poniżej 100 mln złotych w województwie kujawsko-pomorskim
Oprac. CWB w Toruniu