Na lewobrzeżu u zbiegu ul. Andersa i zakończenia ul. Okólnej oraz przy rogu ul. Wybickiego i Trasy Średnicowej powstaną dwa nowe mikrolasy założone metodą Miyawaki. 

14 maja 2025 r. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, podpisał wniosek o wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację tego zadania. Wykonawca zaplanuje i nasadzi rośliny różnych gatunków tworzących mikrolas, w oparciu o gatunki rodzime.

- Zakładaliśmy, że w 2025 roku powstanie jeden nowy mikrolas, ale zdecydowałem o rozszerzeniu projektu o drugą lokalizację. Ma to na celu zwiększenie zakresu działań na rzecz poprawy jakości środowiska, wzbogacenie miejskiej bioróżnorodności oraz zwiększenie dostępności zielonych przestrzeni dla mieszkańców obu części Torunia - wyjaśnia Paweł Gulewski, prezydent Torunia. - Dwa mikrolasy pozwolą na bardziej równomierne rozłożenie zieleni, co wpłynie korzystnie na jakość powietrza oraz mikroklimat w różnych częściach miasta. Taki podwójny projekt może służyć również jako jeszcze skuteczniejsza forma edukacji ekologicznej i angażowania mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska - dodaje.

Pierwszą lokalizacją jest teren o pow. ok. 300 m2 u zbiegu ul. Andersa i ślepego zakończenia ul. Okólnej. Drugi las powstanie przy rogu ul. Wybickiego i Trasy Średnicowej na terenie o pow. ok. 500 m2. Zachowane zostaną istniejące na części działek drzewa, krzesła parkowe, które zostaną odnowione i przestawione w miejsce, gdzie powstanie las. 

Przypominamy, że pierwszy toruński mikrolas założony metodą Miyawaki powstał na początku listopada 2024 roku u zbiegu ulic Lindego i Słowackiego, na skraju tzw. "Zajęczych Gór". Przy współpracy z mieszkańcami Torunia i miłośnikami przyrody nasadzono 660 drzew i krzewów wyłącznie rodzimych gatunków, m.in. lipy drobnolistne, dwa gatunki klonu, trzy gatunki jarząbu, topole, osiki, leszczyny, wiśnie, grusze, śliwy i jabłonie, jałowiec, berberys, żarnowiec, trzmieliny, róże, bez, porzeczka, agrest i wiele innych. Podczas tego wydarzenia prezydent Torunia zapowiedział, że w 2025 roku powstanie kolejny mikrolas. 

ZOBACZ RELACJĘ Z AKCJI ZAKŁADANIA PIERWSZEGO TORUŃSKIEGO MIKROLASU

Czym są mikrolasy zakładane metodą Miyawaki?

Metoda mikrolasów została opracowana przez wybitnego japońskiego botanika, Akirę Miyawakiego. Jest to technika sadzenia lasów wraz z tworzeniem siedliska leśnego na niewielkiej powierzchni terenu. Metoda ta czerpie z obserwacji naturalnych procesów, ekosystemów leśnych zbliżonych do naturalnych i pierwotnych – jest wynikiem ponad 50 lat jej wdrażania w różnych częściach świata. Metoda Miyawaki pozwala w szybkim czasie stworzyć wielopiętrową strukturę puszczy, której naturalne odrodzenie zajmuje kilkadziesiąt lat. Zapewnia 2-, 3-krotnie szybszy wzrost drzew oraz zwiększa bioróżnorodność. Teren zostaje wzbogacony o ściółkę i martwe drewno, zapewniające schronienie owadom, dzikim zapylaczom i wpływające na procesy glebotwórcze i zatrzymujące wodę.

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0