Za nami konsultacje społeczne „Porozmawiajmy o Winnicy”. Wyniki kilkumiesięcznych spotkań i rozmów zebrano w specjalnym raporcie. Zaproponowane w nim wnioski i rekomendacje zostaną przeanalizowane.

Konsultacje społeczne, które odbywały się od października do grudnia 2024 r., dotyczyły sposobu zagospodarowania obszaru przyrodniczego toruńskiej Winnicy, położonego na zachód od Mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. W spotkaniach, webinarium i warsztatach wzięło udział, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio, ponad 1300 osób.

Konsultacje miały na celu wskazanie potrzeb i oczekiwań różnych grup interesariuszy (np. osób mieszkających na Winnicy, pozostałych mieszkańców Torunia, osób aktywistycznych, ludzi biznesu) oraz ich pomysłów na zagospodarowanie przedmiotowego terenu - niezależnie od wcześniejszych planów zagospodarowania. Ich efektem jest przedstawienie rekomendacji oraz wskazanie kierunków do dalszych prac nad zagospodarowaniem terenu. 

Poniżej publikujemy wypracowane wnioski i rekomendacje:

  1. Należy przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą; to jest podstawa do dalszego planowania, żeby wiedzieć co i gdzie można realizować. 
  2. Należy przygotować spójną koncepcję zagospodarowania Winnicy (można wykorzystać osoby zajmujące się architekturą krajobrazu). 
  3. Należy przeprowadzić kolejny etap konsultacji społecznych dot. Winnicy w aspekcie zagospodarowania przestrzeni z zachowaniem walorów przyrodniczych konsultowanego terenu. 
  4. Nie należy wprowadzać zabudowy mieszkaniowej w konsultowanym obszarze. 
  5. Należy rozważyć budowę ośrodka edukacyjno-przyrodniczego będącego startem dla grup edukacyjnych m.in. młodzieży (po lewej stronie drogi), łączącego kawiarnię, miejsca zabaw, salę edukacyjną, zaplecze sanitarne, o podobnej funkcji jak ma Szkoła Leśna na Barbarce. Obszar Winnicy powinien być bezpieczny i otwarty dla mieszkanek i mieszkańców Torunia - w aspekcie dzikiej przyrody i czwartej przyrody. 
  6. Winnica jest zaśmiecona - należy ją posprzątać i zadbać o jej czystość w przyszłości. 
  7. Obszar konsultowany powinien być zagospodarowany w szerokim procesie partycypacyjnym, po uprzednim stworzeniu propozycji na podstawie wyników aktualnych konsultacji. 
  8. Zakres finansowania realizacji zadania powinien być realizowany ze środków lokalnych, regionalnych i krajowych, włączając źródła EU, Norweskie, Szwajcarskie i inne. 
  9. Należy przeanalizować możliwe rozwiązania naukowców, ekspertów oraz mieszkańców.

Materiał zebrany i opracowany przez Fundację Stabilo oraz Fundację Toruńskiej Psychologii zostanie przeanalizowany w celu wskazania dalszych działań, a także wyznaczenia kamieni milowych.

Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 


Pełny raport z konsultacji ws. Winnicy jest do pobrania poniżej: