Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.

Zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi od soboty, 24 października 2020 r. osobom powyżej 70. roku życia zaleca się pozostawanie w domach. Seniorzy przemieszczać mogą się nadal w trzech sytuacjach: aby wykonać czynności zawodowe, zaspokoić niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego oraz w celu wzięcia udziału w obrzędach religijnych.

Zalecenie to podyktowane jest dużym współczynnikiem śmiertelności osób powyżej 70. roku życia na COVID-19.

Udział zgonów w przedziałach wiekowych - COVID-19
Pomoc dla seniorów odbywa się głównie poprzez rządowy program „Wsparcie dla seniorów”, który realizowany będzie do 31 grudnia 2020 r. Skorzystać z niego mogą osoby w wieku od 70 lat, a w szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona również osobie młodszej.

W ramach Korpusu uruchomiona została specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (tel. 22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. Może to być dostarczenie artykułów podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych, środków higieny osobistej czy też pomoc np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga upoważnień seniora lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzeniu psa, itp. 

- Zgłoszenia z infolinii przekierowane zostają do miejsca zamieszkania seniora. Jeśli do tego systemu zadzwoni osoba z Torunia, to zgłoszenie trafi do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnieprzybliżył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. Pieniądze przekazywane mają być przed zrobieniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej podczas pierwszego kontaktu z potrzebującym. 

W tym zadaniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspierać będą grupy wolontariuszy:

  • Związek Strzelecki oddział Toruń im. 63 Pułku Piechoty
  • Jednostka Strzelecka Toruń 19 – 09
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Rycerze Chorągwi Zaciężnej Toruń

O pomoc seniorzy mogą się również zgłosić bezpośrednio do toruńskiego Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pod całodobowym numerem 56 477 00 91 i 56 477 00 92. Można tam zgłosić potrzebę, m. in. zrobienia zakupów, wykupienia leków, wsparcia psychologicznego, rozmowy telefonicznej. Tak jak w przypadku rządowego programu - senior nadal pokrywa koszty zakupów.

Infografika - pomoc dla seniorów

Kliknij i powiększ

Dla najbardziej potrzebujących MOPR prowadzi także akcję dostarczania bezpłatnych posiłków.

- Do osób objętych pomocą społeczną w Toruniu, które są w trudnej sytuacji materialnej, codziennie trafia 100 posiłków. Obecnie szukamy sponsorów, którzy będą mogli wspomóc te działaniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wspomnieć, że trwają także przygotowania do intensyfikacji działań wolontariatu na rzecz seniorów organizowanego przez „Twarde Pierniki” przy współpracy z Samorządem Studenckim UMK. Ponadto w ramach zadania publicznego na rzecz seniorów, w Kamienicy Inicjatyw 65+ funkcjonuje Punkt Informacji dla seniora, w którym udzielane są informacje i porady na tematy dotyczące bieżącej sytuacji.