Ubóstwo menstruacyjne i związane z nim doświadczenia kobiet to motyw przewodni wystawy "Otwórz oczy i zobacz…", prezentowanej od  4 października 2021 r. przy ul. Różanej w Toruniu.

Toruń to kolejne miasto po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie i Słupsku, w którym prezentowana jest wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” poświęcona tematowi ubóstwa menstruacyjnego kobiet.

Ekspozycja przygotowana przez Kulczyk Foundation stanęła na ulicy Różanej, na wysokości kościoła jezuitów. Składają się na nią plansze ze zdjęciami  trzech fotografów: Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego, wykonanymi podczas międzynarodowej wyprawy w ramach realizacji 8. sezonu serialu dokumentalnego "Efekt Domina".

Przedstawione na zdjęciach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i codziennymi problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często nie mają też pieniędzy na zakup podpasek czy tamponów. Także w Polsce, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation, aż 42% kobiet deklaruje, że w ich domu nie rozmawia się o menstruacji, a dla 23% badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

- Na przeszkodzie do samorealizacji, decydowania o sobie, równouprawnienia i po prostu osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobiemówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Dlatego wspierane przez fundację lokalne organizacje pozarządowe starają się przekazywać kobietom rzetelne informacje o cyklu menstruacyjnym oraz wsparcie w postaci niezbędnych środków higienicznych.

Wystawa "Otwórz oczy i zobacz…" jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamaniem tabu związanego z miesiączką. Można ją oglądać do 3 listopada 2021 r.

Fot. Natalia Przytarska