Możliwości wsparcia potrzebujących, rozmowa z przybyłymi gośćmi, dzielenie się pomysłami na kolejne miesiące pracy – tak w skrócie wyglądało wtorkowe posiedzenie Toruńskiej Rady Kobiet. Spotkanie odbyło się 6 maja 2025 roku w siedzibie Urzędu Miasta Torunia.
Podczas posiedzenia Toruńskiej Rady Kobiet obecni byli goście. Pełnomocnik PMT ds. równości dr Michał Bomastyk dzielił się swoimi planami związanymi z pracą podczas najbliższych miesięcy. Przypomniał również, że maj jest miesiącem różnorodności, w którym szczególnie promowane są równość, inkluzywność oraz akceptacja różnorodnych grup społecznych.
O wyzwaniach związanych z budową ośrodka dla osób z autyzmem oraz o codziennym życiu opiekunów dorosłych osób autystycznych opowiadała Prezes Fundacji Autyzm Polska Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Mendelewska. W ostatnim miesiącu odbył się cykl wydarzeń pod hasłem "Artyści - Autystom". Fundusze uzyskane z koncertów i licytacji mają być przeznaczone na budowę Domu – Ośrodka Wsparcia, w którym dzienną i całodobową pomoc uzyskają osoby w spektrum autyzmu, które nie są w stanie żyć samodzielnie. Mają tu znaleźć troskliwą, dostosowaną do ich potrzeb indywidualną opiekę i terapię, a z czasem zamieszkają na stałe, kiedy zabraknie ich rodziców.
Rada omawiała również bieżące kwestie oraz rozważała możliwości wsparcia „Serca Torunia”. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Małgorzata Skibicka, która skupiła się na profilaktyce zdrowotnej, w kontekście ostatnich działań i "Kwietnia miesiąca dla zdrowia". Dyskutowano również o profilaktyce skierowanej do mężczyzn.
Kolejne posiedzenie Toruńskiej Rady Kobiet odbędzie się we wtorek, 3 czerwca 2025 roku.
Toruńska Rada Kobiety została powołana 8 marca 2023 r. Pełni ona funkcję konsultacyjną, doradczą, ekspercką oraz inicjatywną przy Prezydencie Miasta Torunia, w zakresie spraw kobiet.
Do zadań Toruńskiej Rady Kobiet należy w szczególności:
- analizowanie i opiniowanie działań podejmowanych w mieście Toruniu w zakresie równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, aktywności zawodowej i społecznej, ochrony przed przemocą, dostępności opieki zdrowotnej oraz równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia;
- analizowanie aktywności samorządu miasta Torunia w zakresie działań na rzecz zaspokajania potrzeb kobiet;
- opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Torunia oraz zarządzeń Prezydenta Miasta Torunia dotyczących zagadnień bezpośrednio lub pośrednio wpływających na sytuację kobiet w Toruniu;
- inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji, działań informacyjno-edukacyjnych i kampanii społecznych podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet;
- współpraca z działami Urzędu Miasta Torunia oraz jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasta Torunia w zakresie podejmowanych działań na rzecz równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, aktywności zawodowej i społecznej, ochrony przed przemocą, dostępności opieki zdrowotnej oraz równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia.
Członkinie Rady pełnią swoje funkcje społecznie i nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Kadencja Toruńskiej Rady Kobiet trwa trzy lata - obecna zakończy się 7 marca 2026 r.
Fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0