Na bezpłatną konferencję o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży zapraszamy do CN Młyn Wiedzy 10 i 11 lutego 2025 r.
Konferencja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII oraz ponadpodstawowych, a także nauczycieli, pedagogów, wychowawców, psychologów, studentów, rodziców i opiekunów prawnych młodzieży. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów natury psychicznej, które spotykają młodzież, a także edukacja nauczycieli i pedagogów w przestrzeni rozpoznawania, pomocy i przeciwdziałania negatywnym skutkom tych zjawisk.
- Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy już po raz czwarty organizuje to wydarzenie. Konferencja, tak jak zawsze, będzie wydarzeniem dwudniowym – pierwszy dzień jest dedykowany młodym ludziom, którzy będą mogli wziąć w wykładach i warsztatach, w drugim dniu zaś zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów, studentów, ale też wszystkie zainteresowane tą tematyką osoby. Na te wydarzenia obowiązują zapisy – mówiła dyrektorka CN Młyn Wiedzy, dr Monika Wiśniewska, podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, która miała miejsce w Młynie Wiedzy 3 lutego 2025 r.
Pierwszego dnia uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII oraz ponadpodstawowych wezmą udział - w dwóch turach (godz. 9:00-11:15 oraz 12:00-14:15) - w wykładach oraz warsztatach prowadzonych przez psychologów, lekarzy, pedagogów oraz edukatorów. Wykład pt. „Co się dzieje w młodej głowie”, o godz. 9:00 oraz 12:00 wygłosi Leszek Dowgiałło – dyrektor ds. profilaktyki Centrum Edukacji Progresownia. Zajęcia warsztatowe z kolei dotyczą m.in. wsparcia rówieśniczego, przemocy rówieśniczej, hejtu i rozwiązywania konfliktów oraz „wzmacniania mocnych stron i rozwijania rezerw” u dzieci i młodzieży.
Kliknij, aby powiększyć
Drugiego dnia konferencji nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, psychologowie, studenci, rodzice oraz opiekunowie prawni młodzieży będą uczestniczyć w wykładach poświęconych zdrowiu psychicznemu - jak je utrzymać oraz w jaki sposób troszczyć się o nie wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo, odbędą się warsztaty dotyczące zachowań suicydalnych, autoagresji i samouszkodzeń u młodzieży oraz jak wspierać uczniów w ich niepokojach, trudnych rozmowach w szkole, Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (PSR) w terapii, wychowaniu i edukacji. Prowadzący omówią też zagadnienia o tym, jak stworzyć w szkole przestrzeń sojuszniczą dla różnorodności.
Kliknij, aby powiększyć
Wydarzeniem towarzyszącym – otwartym, które odbędzie się w poniedziałek 10 lutego 2025 r., jest wykład prof. UAM, dr hab. Jacka Pyżalskiego, pt. „Wpływ technologii na zdrowie psychiczne młodych ludzi”. Początek o godz. 17:00. Następnie, o godz. 18:45 w MW2, odbędzie się debata pt. „Gry komputerowe – rozwój czy uzależnienie”. W debacie, która rozpocznie się udział wezmą terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, Internetu i telefonów komórkowych – Krzysztof Piersa oraz groznawca, tutor akademicki i adiunkt w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie – dr Krzysztof M. Maj. Moderacja: Izabela Rosińska.
- O problematyce związanej ze zdrowiem psychicznym należy mówić, szczególnie w kontekście dzieci i młodzieży. Gmina Miasta Toruń podejmuje szereg działań w tym zakresie. Wspomnieć warto np. o prowadzonych przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych Centrum Rozwoju i Terapii przy ul. Klonowica, Placówkach Wsparcia Dziennego przy ul. Olsztyńskiej oraz realizacji projektu „Rodzina w Centrum etap I” przy ul. Gagarina. Wszędzie tam świadczone jest wparcie psychologiczne, konsultacje, warsztaty – mówił zastępca prezydenta miasta Adam Szponka. Jak podkreślił, w budżecie miasta na 2025 rok na działania z zakresu pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży zapisano środki w wysokości 850 000 zł.
- Nasza placówka prowadzi ogólnopolski projekt „Szkoła i przedszkole”, promujący zdrowie, w ramach którego współorganizujemy wiele wydarzeń. Konferencję w Młynie Wiedzy współorganizujemy po raz drugi. Cieszymy się, że możemy w ramach tego wydarzenia zaproponować wiedzę popartą praktyką, która pozwoli po powrocie do zajęć do szkoły uważnej obserwować i wspierać dzieci, jak również pomagać rodzicom w działaniach - dodał Sławomir Żebrowski z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Gmina Miasta Toruń oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.
Partnerami wydarzenia są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Centrum Pomocy Psychologicznej, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu, Fundacja SEXED PL, Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy.
Patronat Honorowy nad konferencją objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dr Marcin Robert Kulasek, Ministra Edukacji Narodowej – Barbara Nowacka, Ministra Zdrowia – Izabela Leszczyna, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Paweł Gulewski.
Patronat medialny: TVP S.A. Oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A. w Bydgoszczy.
Fot. © UMT 2025, autor: Magdalena Winiarska, licencja: CC BY-NC 4.0