Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu Dialogu (10.09.2024 r.) odbyło się spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgu. Dyskutowano przede wszystkim o roli rad oraz o tym, jak powinna wyglądać dalsza współpraca.
- To, co dzisiaj zostało przedyskutowane to są dziesiątki ton materiału do przeróbki dla nas urzędników, ale również duże zobowiązanie nasze wspólne, dlatego że powinniśmy zostać razem w dialogu. Nasze rozmowy nie kończą się dzisiaj, bo przed nami spotkania w sprawie Państwa propozycji do budżetu – mówił prezydent Paweł Gulewski.
Podczas spotkania poruszono zagadnienia dotyczące wzmocnienia roli Rad Okręgów, realizacji składanych przez nie wniosków, a także kwestie finansów:
- Jestem po pierwszych rozmowach z Panią Skarbnik o tym, jak Państwa doposażyć i to się stanie. Jest przestrzeń do tego, żeby zwiększyć budżet i ja będę stał na stanowisku, że trzeba wam podnieść tą swobodę funkcjonowania. Więcej szczegółów będę mógł Państwu przekazać podczas jesiennych spotkań – wyjaśniał prezydent Gulewski.
Przedstawiciele Rad Okręgów w swoich wystąpieniach zwracali uwagę m.in. na urzeczywistnienie obecnego podziału Torunia na rady czy też potrzebę zmian w ordynacji wyborczej. Uczestnicy docenili też wprowadzone już zmiany, m. in. dotyczące usprawnienia kontaktów między radami a Urzędem Miasta Torunia.
Toruński Kongres Dialogu odbywa się w dniach 10-11 września. Drugiego dnia zaplanowaliśmy otwarty dla wszystkich format Urban Café, w którym każdy może wypić z nami kawę lub herbatę dzieląc się swoim pomysłem na miasto lub opinią o funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego i rolą rad okręgów w Toruniu. Równolegle odbędą się warsztaty dotyczące narzędzi włączania w konsultacje społeczne oraz proces współdecydowania o mieście seniorów, osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz osób uchodźczych i z doświadczeniem migracji. Tego dnia zapraszamy również przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorców na spotkania z Prezydentem Miasta Torunia w sprawie rozwijania współpracy i dialogu.
Co dalej?
Toruński Kongres Dialogu to tylko pierwszy krok w stronę nowoczesnego miasta rozmowy. Efektem spotkania będą społeczne rekomendacje, które staną się fundamentem Konsorcjum Dialogu. Chcemy, aby uczestnicy wspólnie stworzyli nowe zasady toruńskiego dialogu i współdecydowania, które przekształcą sposób zarządzania naszym miastem. Przyszłe Konsorcjum Dialogu ma zastąpić dotychczasowy format konsultacji społecznych i spowodować, że miasto wspólnie z partnerami akademickimi i organizacjami pozarządowymi zaprosi mieszkańców do współdecydowania o rozwoju Torunia. Do tego format Urban Café oraz stolików tematycznych będzie kontynuowany w powstającym Laboratorium Miejskim, które będzie służyć do projektowania, sprawdzania i wdrażania nowych pomysłów na nasze miasto. Ponadto, co roku będziemy spotykać się na kolejnych edycjach Kongresu, aby dyskutować o zasadach toruńskiego współdecydowania, najważniejszych wyzwaniach naszego miasta oraz ulepszać wykorzystywane narzędzia partycypacji społecznej.
>>> Przejdź do Programu Toruńskiego Kongresu Dialogu 2024
fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0