Toruń stawia na innowacje i dialog. Nowo powstały Urban Lab ma stać się przestrzenią, w której mieszkańcy oraz różne grupy interesariuszy wspólnie będą kształtować przyszłość miasta.

– Rozpoczynamy bardzo ważny projekt w naszym mieście. Powstanie Laboratorium Miejskiego zapowiadaliśmy już wiele miesięcy temu. Udało się pozyskać bardzo duże dofinansowanie ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, to 4 miliony złotych na działania. Laboratorium Miejskiej będzie miejscem, gdzie będziemy projektować wspólnie polityki. Stawiamy też na młodych i zapraszamy ich do współtworzenia naszego miasta – mówi Paweł Gulewski, prezydent Miasta Torunia.

Toruński Urban Lab jest przestrzenią współtworzenia, integracji i włączania interesariuszy miejskich – w szczególności młodych mieszkańców – w politykę miejską, wzmacniając ich poczucie współodpowiedzialności i sprawczości oraz przeciwdziałając słabości toruńskiej partycypacji. Urban Lab będzie zlokalizowany w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Bydgoskiej 50-51.

– Tutaj każdy mieszkaniec i mieszkanka Torunia będą mogli aktywnie włączyć się w proces współtworzenia rozwiązań. To jest takie miejsce, które będzie otwartą przestrzenią do dyskusji, dzielenia się pomysłami, sprawdzania ich, ale co najważniejsze te pomysły będą realizowane wspólnie, testowane oraz prototypowane. Będziemy mieli też narzędzie, które pozwoli wspólnie ocenić na ile te pomysły zmieniają i realizują swoje cele – wyjaśnia Patryk Wawrzyński, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich.

Za koordynowanie działań Urban Labu będzie odpowiadała Aleksandra Rolnicka – kierownik Referatu Dialogu i Innowacji Miejskich:

– Cieszę się na możliwość współpracy i współtworzenia Urban Labu. Wierzę, że jest to projekt, który da nam i mieszkańcom realną możliwość wpływu na kształtowanie oraz rozwój Torunia. Mam doświadczenie w koordynacji i realizacji projektów głównie społeczno-aktywizacyjnych. Współpracowałam z instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Sama prowadziłam fundację, więc jestem mi znana perspektywa trzeciego sektora – podkreśla pani kierownik i dodaje, że najbliższy czas to intensywna praca nad zaadoptowaniem pomieszczeń, które będzie wykorzystywał do swoich działań Urban Lab. – Pierwszą propozycją będzie też współtworzenie przestrzeni Urban Café. Zaproszenie to będzie skierowane też do mieszkańców.

Cele adaptacji i założenia modelu Laboratorium będą realizowane poprzez pięć kluczowych działań:
1. Urban Café będzie otwartą przestrzenią dyskusji, diagnozowania potrzeb i wzmacniania kompetencji miejskich, zachęcającą do oddolnego tworzenia zespołów tematycznych i grup roboczych oraz integrującą interesariuszy w ramach organizowanych wydarzeń.
2. Laboratoria Dialogu dostarczą etapu przekształcania pomysłu w projekt (koncepcję), promując dialog i współtworzenie rozwiązań oraz społeczne monitorowanie polityk miejskich, a także integrując interesariuszy miejskich i wspierając włączanie młodych torunian w współdecydowanie.
3. Miejska Szkoła Prototypowania – uzupełniona programem mikrograntów wdrożeniowych – będzie oferować możliwość realizacji gotowych do testowania prototypów innowacyjnych rozwiązań na podstawie projektów (koncepcji) zespołów, skupiając się na wzmacnianiu sprawczości osób zaangażowanych, w tym młodych torunian.
4. Program Toruńskiej Akademii Młodych Liderów Innowacji ma wzmocnić innowacyjny kapitał społeczny Torunia poprzez aktywizującą młodych mieszkańców edukację proinnowacyjną, sprawczość w działaniu oraz przestrzeń do podejmowania inicjatywy we współpracy z innymi interesariuszami miejskimi. oferując siedem cykli kształceniowych dla młodych mieszkańców, chcących włączyć się w współtworzenie rozwiązań miejskich.
5. Dobrostanownia będzie integrować interesariuszy miejskich – w szczególności młodych mieszkańców – i sprzyjać praktycznemu rozwijaniu kompetencji społecznych, a dzięki jej programowi szkoleń, warsztatów oraz zajęć ma zachęcić młodych torunian do uczestnictwa w działaniach Laboratorium.

Powołanie Toruńskiego Urban Labu było możliwe, dzięki projektowi „Urban Lab – Miasto dla Młodych”, ogłoszonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, który finansowany jest ze środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021–2027. Gmina Miasta Toruń aplikowała w projekcie i otrzymała na ten cel łącznie 4 mln złotych na lata 2025-2028. 

Fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0