Mimo że jak na razie pogoda nas nie rozpieszcza, w majowy weekend warto wybrać się na spacer do któregoś z toruńskich parków. Miasto dba, by miejskie tereny zielone jak najlepiej służyły torunianom.
Zdecydowanie najwięcej zmian widać w największym toruńskim parku – na Bydgoskim Przedmieściu. Jest to największy w Toruniu park typu krajobrazowego, jeden z pierwszych w Polsce parków stworzonych na cele publiczne. Jego teren jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 25 ha.
Początki powstania parku sięgają 1817 roku, gdy wykonano pierwsze nasadzenia i zagospodarowanie terenu przy cegielni. W początkowej fazie, układ przestrzenny zawierał elementy zgeometryzowane : owalne lub okrągłe klomby i baseny a także prostoliniowe aleje obsadzone szpalerami drzew. Obecnie zachowana forma ukształtowania parku pochodzi z końca lat 20-tych XX wieku. Wtedy park nabrał cech o charakterze krajobrazowym, wykorzystującym niektóre istniejące detale urządzenia oraz naturalne walory terenu, takie jak bogate urzeźbienie i dorodny drzewostan.
Park na Bydgoskim Przedmieściu
Nic dziwnego, że jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych torunian. Dzięki funduszom unijnym park przechodzi gruntowną odnowę. By spełnić oczekiwania mieszkańców, w roku 2011, a więc przed opracowaniem projektu rewitalizacji, przeprowadzono konsultacje społeczne. W oparciu m.in. o propozycje torunian powstał projekt. Przewidywał on:
- uzbrojenie terenu w sieć wodno-kanalizacyjną
- remont i doposażenie alejek wraz z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych
- remont placów zabaw wraz z doposażeniem terenu parku w dodatkowe miejsca rekreacji dla dzieci
- budowę amfiteatru
- rozbudowę oświetlenia parkowego wzdłuż alejek
- modernizację fontanny
- ustawienie ławek oraz stołów "szachowych"
- instalację monitoringu wizyjnego
- urządzenie boiska sportowego
- remont i doposażenie ścieżki rowerowej oraz toru saneczkowego
- remont groty i kaskady wodnej
- realizację pawilonów gospodarczych z toaletami
- zagospodarowanie terenu na miejsca postojowe podczas imprez masowych.
Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 4,6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi ponad 2,2 mln zł.
Prace podzielono na etapy. Pierwszy zakończył się jesienią ub.r. Wówczas powstały nowoczesne place zabaw, amfiteatr i boisko. Zmodernizowano również fontannę, grotę i kaskadę.
Place zabaw usytuowano na wysokości ul. Konopnickiej. Są tam zjeżdżalnie, karuzele, piaskownice oraz różnego typu huśtawki i urządzenia do wspinania. Co ważne, oba place mają bezpieczne nawierzchnie. Warto też wybrać się na spacer nad główny staw parkowy, który został gruntownie oczyszczony i uporządkowany.
Nowe place zabaw cieszą się popularnością wśród najmłodszych
W tym roku przyszedł czas na wybudowanie zniszczonej przez powódź w 2010 r. kładki nad Martówką, remonty alejek, ścieżki rowerowej, toru saneczkowego i obiektów sanitarnych. W parku będzie również monitoring wizyjny, dzięki czemu każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie. Na ukończeniu jest modernizacja centralnej fontanny wraz z systemem uzdatniania wody. Powstało nowe uzbrojenie i betonowa niecka zbiornika, a wokół niej siedziska i duże prostokątne pojemniki, które będą obsadzone zielenią. Wykonawcą robót jest firma Krzysztof Marach Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "KAMAR" z Leszna, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Wykonywała rewitalizację kilku parków, m.in. w Górze i Trzebnicy.
Kolejny miejski park – Glazja – mieści się przy ul. Waryńskiego. Ma 5 hektarów. Miasto odnowiło w nim ścieżki dla pieszych, postawiło ławki, wybudowało ścieżkę rowerową, plac zabaw oraz siłownię dla dorosłych na świeżym powietrzu. Urządzenie do treningu nóg i twister stoją obok placu zabaw, dzięki czemu rodzice mogą poćwiczyć cały czas mając w zasięgu wzroku swoje pociechy.
- Wyremontowaliśmy tam także schody od strony ul. Traugutta, a na końcu toru saneczkowego wykonaliśmy nasyp, który zabezpiecza przed wyjazdem sanek na ulicę – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT, Szczepan Burak. – Glazja to niewielki, lecz piękny park. Rośnie tam dość rzadki drzewostan, dzięki czemu jest dużo miejsca na gry i rekreację, a także dużo słońca.
Plac zabaw w parku Glazja
Inny miejski teren parkowy mieści się na Skarpie, niedaleko pawilonu Maciej. Miasto przejęło go kilka lat temu od spółdzielni mieszkaniowej. Nasadzono tam zieleń, postawiono ławki i wybudowano plac zabaw.
Warto także wybrać się do Parku Tysiąclecia na Stawkach. Ma on 19 hektarów, porasta stok fortu i przyczółek mostowy. Tak jak park na Bydgoskim, jest wpisany do rejestru zabytków.
- Występuje tam interesujący drzewostan. Atrakcją jest także wypełniona wodą fosa. Na spacerowiczów czeka sieć alejek, ławeczki oraz plac zabaw, a przy nim siłownia dla dorosłych. W ubiegłym roku powstała tam też ścieżka zdrowia – dodaje dyrektor Burak. – Urządzono ją obok siłowni. Dodatkowo na terenie parku powstało dziewięć stanowisk ćwiczebnych wykorzystujących naturalne walory terenu. Można między innymi wykonać slalom z dodatkowymi przeszkodami, pompki na poręczach, pompki w podporze tyłem, podciąganie na drążku i inne. Przy każdym elemencie zainstalowana została tabliczka informująca o sposobie wykonania ćwiczenia.
Park Tysiąclecia
Warto wspomnieć, że w 2012 r. w Parku Tysiąclecia miasto przebudowało przepust wodny, znajdującą się nad nim alejkę oraz barierkę. W ramach modernizacji przepustu przebudowano alejkę nad kanałem wodnym oraz górną część muru oporowego przyczółka mostowego, usunięto drzewa i krzewy niszczące ten mur i zabezpieczono go przed zamakaniem. Wykonano też przepływ zastępczy w celu przeprowadzenia remontu wlotu strugi do kanału. Wyremontowano również zasuwę i elementy stalowe oraz barierkę nad przepustem. Ponadto wykonano dodatkowe ogrodzenie panelowe porośnięte bluszczem między barierką ochronną a czołem muru oporowego i uzupełniono trawniki. Prace kosztowały niemal 72 tysiące złotych.
Park u zbiegu alei 500-lecia i ul. Fredry
Dobrą wiadomością jest to, że niedługo niemal w centrum Torunia, u zbiegu alei 500-lecia i ul. Fredry, powstanie kolejny park. Zakłada go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest właścicielem starej willi (niegdyś mieścił się w niej Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) stojącej wśród wiekowych drzew. Dodatkowo pod parkowy teren miasto wydzierżawiło Funduszowi sąsiednie działki. Dzięki temu zielona oaza obejmie obszar aż ośmiu tysięcy metrów kwadratowych. Teren parku będzie ogólnie dostępny, zamykany jedynie w godzinach nocnych - na wzór Parku Łazienkowskiego w Warszawie.