W ramach obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, 1 września 2024 r. złożono pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicą Solidarności przy ul. Piekary 37 w Toruniu.

Kwiaty złożyły delegacje władz samorządowych z prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim na czele, delegacje kombatantów, harcerzy i służb mundurowych. Następnie w Katedrze św. Janów odbyła się msza św. w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych.

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną "Solidarnością". Zasłynął z odważnego napiętnowania poczynań komunistycznej władzy i płomiennych kazań podczas mszy za Ojczyznę, a także z licznych działań wspierających środowisko opozycyjne.

19 października 1984 r. został uprowadzony przez Służbę Bezpieczeństwa w drodze z Bydgoszczy w okolicach podtoruńskiego Górska, torturowany, a następnie utopiony. 30 października jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Później jednak na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka karty te dwukrotnie znacznie złagodzono (do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku). Do dziś nie wyjaśniono jednak do końca okoliczności i nie wskazano inspiratorów tego zabójstwa.

W Toruniu z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki wiąże się wiele miejsc. Jest upamiętniony m.in. w kościołach św. Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w czasach PRL-u były miejscem schronienia dla działaczy opozycyjnych. Patronuje też ulicy w rejonie Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie znajduje się poświęcony mu kamień (skwer przy zjeździe z ul. Bulwar Filadelfijski w ul. Popiełuszki). W 2011 r. przy alei św. Jana Pawła II z inicjatywy diecezji toruńskiej został odsłonięty pomnik błogosławionego, autorstwa prof. Kazimierza Gustawa Zemły, wzniesiony z funduszy miejskich, wojewódzkich i ze składek społecznych.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0