„Mikołaj Kopernik – obywatel Prus” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dies Natalis Copernici, wydarzenia które odbyło się w Ratuszu Staromiejskim 19 lutego 2025 r. w 552. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Głównym punktem programu była debata historyków „Prusy. Między Królewcem a Toruniem – 500 lat po hołdzie pruskim” na temat historii Prus, która pozwoli na nowe spojrzenie na to wyjątkowe terytorium, z którym Mikołaj Kopernik był silnie związany. W dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Roman Czaja – historyk, mediewista, ekspert w zakresie historii miast i zakonu krzyżackiego, dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – specjalistka w zakresie historii medycyny i przyrodoznawstwa, autorka publikacji poświęconych Prusom Królewskim oraz dr Michał Targowski – historyk, autor prac o dziejach Prus Królewskich, współtwórca Kopernikańskiego Portalu Naukowego.
Rocznica hołdu pruskiego stanowi doskonałą okazję, by przyjrzeć się historii Prus, regionu, który przez wieki pełnił kluczową rolę w historii Polski i Europy. To w Prusach, w mieście Toruń, Mikołaj Kopernik – wybitny astronom i obywatel tej ziemi – rozwinął swoją działalność naukową. Rok 2025 to również 500-lecie hołdu pruskiego, aktu złożenia hołdu lennego przez księcia Albrechta Hohenzollerna królowi Zygmuntowi I Staremu w 1525 roku. Historia Prus jest pełna złożonych wydarzeń, które miały wpływ na rozwój polityczny, gospodarczy i kulturalny regionu.
Poza debatą odbył się koncert Scholi Węgajty i specjalny pokaz zabytków archiwalnych (Akt Erekcyjny Związku Pruskiego z 14 marca 1440 roku oraz Kronika Prus).
W uroczystości wzięli udział: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia ds. Dziedzictwa Kulturowego Torunia prof. dr hab. Michał Białkowski oraz radni Agnieszka Wasita i Zbigniew Fiderewicz.
fot. © UMT 2025, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0