Spływ batami wiślanymi, rajd rowerowy i wycieczka piesza. Tak spędzili  weekend 21-22 września 2024 r. uczestnicy projektu „Widok na Toruń”. Była to okazja, by spojrzeć na Toruń z innej perspektywy, poznać nieznane zakamarki miasta oraz krajoznawcze atrakcje najbliższej okolicy.

W sobotnie popołudnie 21 września 2024 r. organizatorzy, czyli Stowarzyszenie GoSport! i Wydział Promocji i Turystyki UMT, zaprosili rowerzystów na rajd pomiędzy punktami widokowymi po obu stronach Wisły. Była to okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta i poznania krajoznawczych walorów okolicy. Trasa wiodła z punktu widokowego na Winnicy, przez ruiny zamku Dybów, a następnie wzdłuż wału wiślanego Przy Grobli do punktu Panorama Toruń Kluczyki. Ostatnim przystankiem na trasie był piękny krajoznawczo punkt widokowy „Główki nad Wisłą", z którego widać piękno królowej polskich rzek. Trasa liczyła 12 kilometrów.

Niedzielne przedpołudnie to prezentacja flisackich tradycji silnie związanych z Toruniem. Te - podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Podczas pieszego rajdu odwiedziliśmy m.in. kaplicę szyperską (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim. Pieszą cześć rajdu poprowadził znawca dziejów Torunia, przewodnik Paweł Bukowski. Finałem był spływ batami wiślanymi. Uczestnicy rajdu weszli na pokłady łodzi na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości Bramy Żeglarskiej. Podczas rejsu toruńscy flisacy opowiedzieli o zwyczajach flisackich, rzece i rekonstrukcji łodzi. Wspólnie popłynęliśmy w urokliwe miejsca na Kępie Bazarowej, by posmakować flisackiego życia blisko natury. W powrotnym rejsie z prądem rzeki łodzie zostały połączone, tworząc tradycyjny flis. Wysłuchaliśmy opowieści osób kochających Wisłę i Toruń i chętnie dzielących się wiedzą na temat historii i przyrody. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.

Fot. © UMT 2024, autor: Stowarzyszenie GoSport, licencja: CC BY-NC 4.0